Tech techline.hu 2009. november. 03. 05:30

Top tíz találmány: felforgatták életünket

Nem csak mi használjuk dolgainkat, azok is használnak minket -- formálnak, alakítanak, megváltoztatják az életünket.

Nem csak mi használjuk dolgainkat, azok is használnak minket -- formálnak, alakítanak, megváltoztatják az életünket. A British Science Association szakértői nemrég kiválogatták azt a tíz találmányt, amelyek véleményük szerint a legnagyobb hatással voltak a világra. A toplista, amelyet az angol Telegraph (telegraph.co.uk) nyomán most közreadunk, azért különösen érdekes, mert összeállításakor a tudós szervezet tagjaitól távol állt mindenféle tudományos sznobizmus, és a találmányok műszaki tartalma helyett azok hatására koncentráltak. Lehet velük vitatkozni, de összeállításuk mindenképpen elgondolkodtató.

1. GPS
Az eredetileg az amerikai hadsereg által kifejlesztett navigációs rendszer, amely a Föld körül keringő műholdak adataira támaszkodva a világ minden pontján hajszálpontos helymeghatározást tesz lehetővé, ma már alapvető része mindennapjainknak.

Használják úton, vízen, levegőben; nélkülözhetetlen a közlekedésben, a mentésben, de a tudományban is. Az éghajlatkutatók ezzel követik nyomon a gleccserek mozgását, a biológusok pedig ezzel figyelik a teknőcök tengeri vándorlását.

2. Sony Walkman
Az 1979-ben útjára bocsátott walkman egy darabka zen: olyan eszköz, amelynek a segítségével a tokiói metróban összezsúfolódott utasok kirekeszthették a tolakodó külvilágot, és meditációs burkot vonhattak maguk közé. A kis lejátszó, amely egyszerű formájával és fekete színével ugyancsak a zen szépségeszményét tükrözi, gyorsan meghódította a Nyugatot, és átalakította zenehallgatási szokásainkat. A nyolcvanas évektől a kocogók és fitnesz-őrültek elmaradhatatlan kísérőjévé vált, és számos evolúciós lépcsőn át végül elvezetett az iPodhoz, amely egyszer s mindenkorra megváltoztatta a zenéhez való viszonyunkat.

3. Vonalkód
A vonalkód első változatát 1948-ban a szupermarketek leltározásának megkönnyítésére fejlesztette ki Joseph Woodland. A rendszer kidolgozásakor a morzeábécét vette alapul, csak épp a pontokat és vonásokat vékony, illetve vastag vonalakkal helyettesítette.

Ma már minden terméket ellátnak ilyen „zebracsíkokkal", amelyekben egyébként nem a fekete, hanem a fehér sávok hordozzák az információt, mert róluk verődik vissza a leolvasó lézerfénye. A vonalkód gyökeresen átformálta az árukereskedelem egészét, így joggal van helye a világrengető találmányok között.

4. Tévékaja
Az étkezőasztal sokáig kultikus szerepet töltött be a polgári életben: itt zajlottak azok a közös étkezések, amelyek kifejezték a család összetartozását. A praktikus csomagolású, dobozos vagy könnyen felmikrózható gyorsételek megjelenésével ezt a szerepet a televízió előtti kanapé vette át. A tévékaja azonban nemcsak a családi élet szerkezetét változtatta meg, hanem az evési szokásokat is: neki „köszönhetjük", hogy a fogyasztói társadalom legsúlyosabb egészségügyi problémája lett az elhízás.

5. PlayStation
Nem a PlayStation volt az első játékkonzol, de míg korábban a számítógépes játék kamaszhobbinak számított, a PlayStation 1994-es megjelenésével bevonult a felnőttek világába, vagyis a nappaliba. A PlayStation többet tudott, mint a legtöbb családi PC, és 2008 júliusáig több mint százmillió darabot adtak el belőle.

A PlayStation 2 és a PlayStation 3 ugyancsak kapósnak bizonyult, és a Sony játékplatformja kulcsszerepet játszott abban, hogy a játékipar ma már majdnem ugyanolyan jövedelmező iparág, mint a film (2008-ban például 22 milliárd dollárt hozott a konyhára).

6. Közösségi portálok
A Facebook, a MySpace, a Twitter, illetve ezek nemzeti változatai, köztük a magyar iWiW teljesen átrajzolták a világ kommunikációs térképét. Térhódításuk nyomán másokkal és máshogyan cserélünk eszmét, mint korábban. Régi barátokat hoztak össze, milliónyi új kapcsolatot teremtettek, felgyorsították az információk terjedését, és olyan tényezővé váltak, amivel – ezt Obama megválasztása óta mindenki tudja – a nagypolitikában is számolni kell.

7. Szöveges üzenetek
Emlékszünk még a jóslatokra, amelyek az írásbeliség korszakának végét jövendölték? Ehhez képest ma virágzik a levelezési kultúra, és a fiatalok sokkal több SMS-t küldenek, mint ahány telefonhívást bonyolítanak. A szöveges üzenetek új értelmet adtak a hüvelyujjnak, és olyan új rövidítéseket teremtettek, amelyek megértéséhez külön szótár kell (például: *@lek = szeretlek, +y = megy, c6=chat). A szöveges üzenetek olyan népszerűek, hogy találékony politikusok újra és újra megpróbálkoznak a megadóztatásukkal – egyelőre sikertelenül.

8. Elektronikus pénz
A bank- és hitelkártyák az internetes bankolással együtt teljesen átalakították viszonyunkat a pénzhez. Költekezőbbé váltunk, hiszen a kártyákkal veszedelmesen könnyű vásárolni, és ha készpénzt akarunk vételezni, a mindenütt jelenlévő bankautomaták jóvoltából ez is pofonegyszerű.

Az elektronikus pénz új bűnözési ágakat teremtett, és nagymértékben hozzájárult a világgazdasági válság kialakulásához.

9. Mikrohullám
Nem csak az, amit a sütőkben használunk: úgy általában az elektromágneses hullámok. A mobiloktól a vezeték nélküli interneten át a műholdas televíziókig töméntelen sok eszközünk használja ezeket az egy millimétertől egy méterig terjedő hullámhosszú elektromágneses sugarakat, amelyek nélkül egész életünk megbénulna. A mikrohullám forradalmasította a főzést, de mikrohullámmal működött a radar is, amely az „angliai csatában" a nácikkal szemben győzelemre segítette a briteket – nélküle az egész világtörténelem másként alakult volna.

10. Edzőcipő
Az edzőcipők nemcsak a divatot változtatták meg, de a fiatalok lábát is. Bár a Goodyear cipőgyárában már 1892-ben alkalmazták egy olyan eljárást, amely gumival impregnálta a szövetet, a tornacipők nagy korszaka csak a múlt század hetvenes éveiben köszöntött be. Az agyafúrt gyártók híres sportolók, például a kosárlabdasztár Michael Jordan segítségével elérték, hogy az edzőcipő sportszerből divatcikké lépjen elő. A fitnesz életformává vált, és ma már egész nemzedékek nőnek fel anélkül, hogy valaha is bőrcipő illetné a lábukat. Ennek nem mindenki örül -- a katonaságnál például komoly gondot okoz, hogy a fiatalok lába túl puha, és nem viseli el a hagyományos bakancsot!

Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.