Tech techline.hu 2009. október. 12. 05:40

Mitől zöld egy notebook?

A környezetbarát notebookok „élete" a termék tervezésétől, a beszerzésektől, a legmodernebb alkatrészek...

A környezetbarát notebookok „élete" a termék tervezésétől, a beszerzésektől, a legmodernebb alkatrészek kiválasztásától és a gyártástól kezdve a hatékony energiafogyasztásig tart, s a hosszú élettartam után zárul. Éppen ezért érdemes röviden összefoglalni, hogyan válhat „zölddé" egy hordozható számítógép.
A környezetbarát gépeket a fenntarthatóság szem előtt tartásával készítik, és ez a folyamat az erőforrás-takarékos terméktervezéssel kezdődik. Ebben a fázisban lényeges a hosszabb működési élettartammal és alacsonyabb áramfogyasztással rendelkező, veszélyes anyagokat nem tartalmazó, a készítéshez minél kevesebb anyagot igénylő termékek fejlesztése. A laptop (vagy notebook) környezetbarát életciklusának következő lépése az úgynevezett fenntartható anyagok kiválasztása. Egyes cégek már környezetbarát beszerzési útmutatót vezettek be, és szorgalmazzák, hogy mások is kövessék példájukat.

Gyártás és logisztika
Az alkalmazott anyagok minősége és ártalmatlansága mellett azok mennyisége is fontos, ezért a környezettudatos vállalatok a lehető legkevesebb anyagot használják fel „zöld" gépeik gyártása során. A legmodernebb technológiák – például a nagysűrűségű és kisméretű nyomtatott áramkörök vagy a könnyű és tartós borítás – könnyű eszközök kialakítását teszik lehetővé. A kijelzők kiemelkedően vékony üvege és a kis sűrűségű keret a súlycsökkentés kiváló példája.
A termékek és a csomagolások tömegének csökkentése a leghatékonyabb módja a szállítással és a logisztikával kapcsolatos környezeti károk minimalizálásának. Mivel a könnyebb eszközök szállításához kevesebb üzemanyagra van szükség, így mérsékelhető az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása. A gyártás során is fontos szempont a környezettudatosság: a keletkező hulladékok mennyiségét visszagyűjtéssel és újrahasznosítással tudják csökkenteni a gyártók. Emellett a nyomtatott áramkörökben és elektronikai alkatrészekben található ezüstöt, rezet, ónt és egyéb nyersanyagokat azonnal újrahasznosíthatják a gyártási folyamat során keletkező hulladékból.

Tartós kialakítás
A notebookok életciklusa alatt kibocsátott CO2 mennyiség legnagyobb része a gyártási folyamat alatt keletkezik. Éppen ezért, illetve a vásárlók igényeinek megfelelően, a gyártók törekszenek termékeik életciklusának növelésére, mivel minél tovább használnak egy laptopot, annál kevesebb újat kell gyártani. A használat során a notebookok jelentős mechanikai terhelésnek vannak kitéve. Ezért fontos, hogy a mobil eszközök jó minőségű, a nagy terhelésnek és mechanikai rázkódásoknak is ellenálló anyagokból készüljenek. A magnéziumötvözetből vagy megfelelő műanyagból készült borítás és strapabíró kialakítás jó választás lehet. Emellett az alaplap elhelyezése is lényeges, ugyanis ha a szélektől távolabb helyezik el azt, akkor csak minimális mértékben teszik ki a mechanikai rázkódásoknak. Mindeközben a cseppálló billentyűzet segít megvédeni a gépet a véletlenül kiömlő folyadékok okozta károsodástól. 

Innovatív technológiák
A merevlemezekhez képest a 43 nm-es technológiával készült 512 GB-os SSD-meghajtó közel 50 százalékkal kevesebb áramot fogyaszt. Bár általánosságban elmondható, hogy ezek a meghajtók jelenleg még csak prémiumkategóriás eszközökben érhetők el, de remélhetőleg idővel mérsékelt áron, tömegesen is elérhetővé válnak az SDD-meghajtók.

Ha érdeklődik a környezettudatos életmód, a környezetbarát energiaforrások, autók és berendezések iránt, lapozza fel az Öko Plusz 2010 című szakmai kiadványt, amelyről mindent megtudhat itt.

 

őt termelnekwww.hvgplusz.hu .

Hirdetés