2009. október. 12. 16:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 12. 15:22 Tech

Állatok élhetnek a Jupiter holdján

Annyi oxigén található a Jupiter egyik holdjának óceánjában, ami valószínűvé teszi: nem csupán mikroorganizmusok, hanem jóval komplexebb életformák is élhetnek a jég alatt - írja a Discovery.


Richard Greenberg, az Arizonai Egyetem kutatója az Európa felszínét kutatja. Az alapján, hogy a bolygó felületén meghúzódó jégrétegek milyen gyorsan változnak, az amerikai kutatók arra következtet: az Európa óceánját elég oxigén éri el ahhoz, hogy ott makrofauna alakuljon ki, komplex, állatszerű organizmusok tömkelegével. Összehasonításképpen: ha ezen életformáknak annyi oxigénre van szükségük, mint a földi halaknak, akkor az Európa óceánjaiban több mint 3.3 milliárd kilogrammnyi tömegű biomassza mutat életjeleket.

Greenberg szerint az oxigént a Napból érkező részecskék juttatják a relatíve fiatal, körülbelül 50 millió éves jégréteg alá - a vizsgálatok szerint pedig az óceánok olyan gyorsan dúsulnak oxigénnel, hogy ennek sebessége a földi mértéket is meghaladhatja pár millió éven belül. Ronad Greeley, az egyetem bolygókutatója hangsúlyozza: nincs igazi bizonyítékunk az élet jelenlétére (arra pedig főként nincs, hogy a földihez hasonló élet nyomait találhatnánk meg), viszont az oxigén jelenléte határozottan növelheti annak esélyét, hogy az élethez szükséges környezeti feltételek alakulnak ki az Európa alatt.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.