2009. október. 02. 15:44 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 02. 15:41 Tech

Melltartóból gyártottak gázmaszkot, kettőt

Idén újra kiosztották a legfurcsább tudományos kutatásoknak járó IgNobel-díjat: már tudhatjuk, hogy melltartóból készíthetünk gázmaszkot, valamint az üres sörösüveggel legalább olyan jól betörhetjük felebarátunk fejét a kocsmában, mint a telivel - adta hírül a Telegraph.


Az idei IgNobel közegészségügyi díját a hinsdale-i Dr. Elena Bodnar és kutatótársai nyerték - olyan melltartót szabadalmaztattak, amit pillanatok alatt át lehet alakítani két gázmaszkká. Az irodalmi díjat az ír rendőrség nyerte el, mert ötvennél is több büntetőcédulát állítottak ki Prawo Jazdy nevére - igaz, a név lengyelre fordítva egyszerűen csak jogosítványt jelent.

Díjban részesült Gideon Gono, a Zimbabwei Tartalékbank elnöke is, aki úgy próbált az infláció ellen tenni, hogy extra bankjegycímleteket vezetett be az egycentestől az egy billó dollárosig. A gazdasági díjat négy izlandi bank (Kaupthing Bank, Landsbanki, Glitnir Bank és az Izlandi Központi Bank) nyerte, mert bebizonyították, hogy "a kicsi bankok nagyon gyorsan át tudnak alakulni nagy bankokká, majd újra kicsikké."

© AP

A szintén díjnyertes Stephan Bolliger patológus és kollégái a Berni Egyetemen arra döbbentek rá, hogy egy kocsmai verekedés során az emberi koponyát legalább olyan jól be lehet törni üres sörösüveggel, mint a telivel - ugyan mindkettő képes jelentős sérülést okozni, az üres üvegek sokkal masszívabbak, nincs már bennük az a sörnyomás, aminek hatására könnyebben széttörhet az üveg.

A többi nyertes között akadtak mexikói kutatók, akik állítólag tequilából állítottak elő gyémántokat, farmerek, akik szerint több tejet adnak a tehenek, ha nevet adunk nekik, valamint egy tudós, aki kiszámolta, hogy miért nem esnek el a terhes nők, írja a Telegraph.
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.