Helyreállítható a sérült gerincvelő
Amerikai kutatók sikeresen, sőt mi több, pontosan állították helyre a sérült gerincvelő idegi kapcsolatait, írja a The Independent. A háti és nyaki sérülések gyakran végződnek paralízisben amiatt, hogy a gerincvelő idegei nem képesek a regenerációra, olvasható mindez a Nature Neuroscience szaklapan is.
A Kaliforniai Egyetem kutatói azonban kísérleteik során arra a következtetésre jutottak, hogy ha az idegeket a megfelelő helyre kapcsolják, regenerálódnak a sérülés során károsult idegek és idegnyúlványok. Mindehhez természetesen szükség van egy anyagra, a neurotrofin-3 gén által termelt fehérjére, az NT-3-ra: ennek segítségével nemcsak célpontjaikhoz tudjuk juttatni az idegrostokat, hanem a szinapszisok kialakulásában is nagy szerepük van.
A fehérjén kívül az ilyen jellegű sérülések gyógyítása során szükség van egy úgynevezett sejthídra is, ami átível a gerincvelő sérült pontjain, illetve egy olyan vegyi inger, aminek hatására beindulnak a test regeneratív génjei, jelen esetben a neurotrofin-3. A kísérletek során az is kiderült, hogy ha a fehérjék nem a gerincvelő megfelelő pontján fejtik ki hatásukat, az idegrostok nem a megfelelő régióba kezdenek el növekedni. Mark Tuszynski, a Centre for Neural Repair idegsérülések gyógyításával foglalkozó egészségügyi központ igazgatója szerint a felfedezések igen bátorítóak, ugyanakkor kétségkívül rávilágítanak arra, hogy a sérült gerincvelő helyreállítása mennyire komplex folyamat.