2009. augusztus. 04. 11:33 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 04. 11:41 Tech

Húszezer megfigyelőkamerát helyeznének el brit otthonokban

400 millió fontot, azaz közel százmilliárd forintot áldozna a brit kormány a problémás családban élő gyermekek helyzetének javítására. Húszezer otthonba helyeznének el a nap minden órájában működő megfigyelőkamerákat, ezzel pedig azt biztosítanák, hogy a gyermekekről megfelelően gondoskodjanak szüleik - írja a Daily Express.

A vitatott elképzelést Ed Balls gyermek-, család- és iskolaügyi miniszter jelentette be. A CCTV megfigyelőkamerákkal rögzített családi otthonokban azt figyelnék, hogy a gyermekeket szüleik megfelelően táplálják-e, időben küldik-e őket aludni, illetve elküldik-e őket az iskolába. A folyamatosan működő kamerák mindezen feladathoz nem elegek, úgyhogy időről időre hatósági megfigyelők tartanának személyes látogatásokat a családoknál, mindemellett pedig professzionális segítséget biztosítanának a szülők esetében a drog- és alkoholfüggés leküzdésében.

A kormány reményei szerint a projekt bevezetésével visszaszorítható azon fiatalok száma, akiket gyakorlatilag problémás családi életük "segít hozzá" ahhoz, hogy a bűnözés felé forduljanak. Az ilyen családintervenciós projektek keretén belül már kétezer brit családot figyelnek meg, az elkövetkező két éven belül pedig további 18 ezer családdal bővülne a projekt - családonként 5 és 20 ezer font közti költséggel számol a brit kormány. A diákoknak és családjaiknak minden év elején ún. viselkedési szerződéseket kell aláírniuk, amelyekben a családtagok feladatait állapítják meg: a szülőknek gyakorlatilag gondozniuk kell gyermekeiket, azoknak pedig jól kell viselkedniük mind otthon, mind pedig az iskolában.

Balls azt is elmondja: biztosítanunk kell azt is, hogy a gyerekek új jogokat kaphassanak, például bepanaszolhassák azokat, akik rossz magaviseletükkel zavarják az órákat. Ezek mellett tervbe vették azt is: lecsapnának az angol közbiztonság számára egyre nagyobb gondot jelentő erőszakos lánybandákra, valamint elkezdenék felszámolni a fiatal nők között elharapózó drog- és alkoholfüggést is. Minderre Chris Grayling, a konzervatív árnyékkormány belügyminisztere azt nyilatkozta: mindez túl későn történik, a problémát pedig túl kevés munkával akarják felszámolni, a jelenlegi kormány ugyanis egy évtizede nem képes mérsékelni az antiszociális viselkedés, a családi problémák és az alkoholfüggés által okozott problémákat.