Óriási gömbök áraszthatják el a jövő nagyvárosait
A Plantagon nevű építmény a mezőgazdasági termelés korszerű, városképbe illeszkedő módját kínálja az egyre jobban urbanizálódó világban.
Az Inhabitat zöld technológiával foglalkozó blog értesülései szerint a Plantagon-gömbök segítségével a sűrűn lakott városokban is könnyen lehet majd különböző növényekez, zöldségeket, gyümölcsöket termelni tiszta és környezetbarát módon. A helyi termesztésnek köszönhetően jelentősen csökkenthetőek a termények árai is, mivel nincs szükség arra, hogy nagyobb távolságokra szállítsák az élelmiszereket. A tervezett üzleti modellnek köszönhetően a Plantagon teljesen önfenntartó, s eladásaiból képes fedezni építési költségeit.
Jelenleg még nincsenek konkrét részletek a projektet illetően, annyi azonban biztosnak tűnik, hogy a termények egy átlátszó gömbben felfelé ívelő csigalépcső mentén helyezkednek el. A tervezők számára az egyik legnagyobb kihívást annak megoldása jelenti, hogy a növények minden esetben egyenletes mennyiségű napfényben részesüljenek. Ehhez figyelembe kell venni elhelyezkedésüket, valamint a Nap állását a különböző évszakokban, télen ugyanis alacsonyabb szögben éri a fény az építményt.
A Plantagon-gömb fantáziaképe - három év múlva valósággá válhat © SWECO |
Egyelőre nem tudni, hogy a tervezett üzleti modell tartható-e, ám a szkeptikusok szerint a Plantagonban tevékenykedő robotok költségei túlságosan magasak lennének, amelyek veszélyeztethetik az építmény rentabilitását.
A Plantagon, ahogy kinézhetne Párizs belvárosában © SWECO |
„Miközben a világ népessége gyorsan gyarapodik, a mezőgazdasági termelésre alkalmas földterületek 80 százalékát más célokra használják” – írta a Plantagon mögött álló cég vezérigazgatója, Hans Hassle a Sweco tervezőiroda weboldalán. „A hagyományos mezőgazdasági gyakorlattal a Föld nem fog tudni elegendő élelmiszert szolgáltatni az egyre növekvő népességnek. A Plantagon segítségével azonban olyan függőlegesen terjeszkedő kertek, gazdaságok jöhetnek létre, amelyek városi környezetben adnak választ erre a problémára. A felmérések szerint ugyanis 2050-re a Föld lakosságának 80 százaléka urbánus környezetben fog élni. A Swecóval közösen fejlesztett Plantagon első egységét szeretnénk három éven belül üzembe helyezni valamelyik jelentősebb városban.”