2009. július. 12. 18:41 life-style.hu Utolsó frissítés: 2009. július. 13. 07:11 Tech

Nő vagyok, milyen telefont vegyek? I.

A cikksorozat ötlete onnan indult, hogy régi telefonom már 6 éves lett, és bár...

A cikksorozat ötlete onnan indult, hogy régi telefonom már 6 éves lett, és bár megbízhatóan működik, már nagyon ütött-kopott. Első dolgom természetesen a márka weboldalára vezetett, ahol sok jópofa új telefont láttam, de igazából egyik sem győzött meg arról, hogy feltétlenül őt kellene megvennem. Egy telefont több évre veszünk, legyen modern, legyen szép, legyen masszív, legyen megbízható. Mindez persze azt is jelenti, hogy legalább 50 000 Ft-ot kell érte kifizetni, ha kártyafüggetlenül szeretném megvenni. Valamiért irtózom tőle, hogy újabb évekre kötelezzem el magam a szolgáltatómnál, ezért nem volt szempont, hogy náluk mit lehet kedvezményesen kapni.

Tesztelési szempontok

Nőként természetesen legfontosabb szempont a kinézet. Az eddigi telefonjaim mind kinyitható, úgy nevezett kagyló telefonok voltak, de mivel sokan használnak csúszkás mobilokat, így ezeket is belevettem a sorozatba. Néhány alapvető funkciót azonban alapul vettem, mert ezekben nem szerettem volna kompromisszumot: A telefonokról direkt olyan képeket készítettem, ahol női kézben láthatók.
- 3G - ez az utolsó kód, amit használok, de ezt muszáj volt belevenni. A 3G, avagy harmadik generáció leegyszerűsítve azt jelenti, jó minőségben lehet a telefonon az internetre csatlakozni.
- zenelejátszó
- minimum 2 megapixeles kamera, ha lehet, vakuval
- külső memóriát (mikro SD vagy SD kártyát) lehessen beletenni, hogy a kedvenc zenéimet, képeket viszonylag nagy mennyiségben lehessen rajta tárolni
- MP3 csengőhang - nem szeretem a gyári csengőhangokat, de mivel sokan használják őket, belevettem a tesztbe.
- FM rádió - imádom ezt a funkciót, gyakran jött már jól unalmas ügyintézések, BKV járatokra várakozás során.
- navigációs gombok használata: ez a szempont klasszikus női dolog, nem írnak róla a tesztek, de mivel a nőknek általában hosszú körmük van, kellemetlen lehet a rosszul kialakított navigáció. Ráadásul nekem rendkívül fontos szempont, hogy a telefon egyben biztonságot is jelent, tehát ha baleset ér, ha megtámadnak, ha bármikor olyan helyzetbe kerülök, hogy úgy kell a 112-t tárcsázni, hogy közben nem tudok ránézni a telefonra, akkor is meg tudjam ezt tenni.

A teszt módszere

A telefonokat a márka forgalmazóktól kaptam, 1-2 hétig lehettek nálam, közben pont úgy használtam őket, mintha a sajátjaim lettek volna: beállítottam rajta a profilokat, használtam a naptárat, jegyzeteket, az ébresztést, lemerültek, töltődtek, üzeneteket írtam rajtuk, fényképeztem, interneteztem velük. Íme az első három telefon tesztjének eredménye.

Nokia 6650 - stílusos és okos

Kattintson a képre!

Ez a telefon volt az első választásom, mivel a képek és leírások alapján minden fontos kritériumnak megfelelt. Magyarországon hivatalosan csak a T-Mobil forgalmazza, de könnyen találtam olyan kereskedést az interneten, ahol kártyafüggetlenül beszerezhető. Nem kifejezetten női célközönségnek árulják, de itthon valamiért kevesebb férfi használ kagyló telefonokat.

 - design: fekete fém, kinytiható készülék, nagyon masszív, törhetetlennek látszó darab. A nyomógombok egy síkban helyezkednek el (gyakorlatilag az egész felület egy érintő képernyő), nem domborodnak ki, amit nagyon jól lehet köröm nélkül használni, de sajnos a műköröm teszten nem ment át. A külső képernyő inaktív állapotban nem is látszik, ha használni szeretnénk, kétszer meg kell érinteni. Ekkor megmutatja az időt (nagyon szép analóg óra rajzolódik ki), a nem fogadott hívásokat és a bejövő üzeneteket az üzenet küldőjének nevével együtt, illetve navigációs gombok is megjelennek a képernyőn: alap állapotban hívást lehet kezdeményezni velük vagy az üzeneteket megnézni, zenehallgatás módban pedig a lejátszóban lehet navigálni.

- funkciók: a klasszikus Nokia funkciókon kívül belekerült egy GPS is, ami nekem, mint mindig eltévedő nőnek jól jöhet. A kamera 2 megapixeles, LED vakuval. Az éjszakai mód mellett sorozatképek is készíthetők. Külső memóriakártya behelyezhető, az FM rádió csak headsettel hallgatható, MP3 csengőhangra természetesen van lehetőség. A gyári csengőhangok kellemesek, jól szólnak.

- használat: az akkumulátor körülbelül 3 napig bírja, de ez függ az igénybevétel mértékétől. Amikor jelez, hogy alacsony a feszültség, még nyugodtan órákig használható. Kellemes, megbízható telefon, akit nem zavar az érintőképernyős navigáció, annak jó szívvel ajánlom.

- Összegzés:
Erőssége: a GPS
Legkevésbé tetszett: a navigációs gombok.
Ár: kártyafüggetlenül kevés helyen kapható, kb. 60 ezer Ft-ba kerül.

Motorola VE66 - csinos és meggyőző

Kattintson a képre!

A VE66 hirdetésével a Lifestyle Plusz 2009 kiadványunk belső borítóján találkoztam. Az aranyozott, Luxury Gold névre hallgató verzióját hirdették, és igazából már maga a hirdetés is nagyon tetszett, ami ritkán fordul elő.

- design: a nálam lévő teszt példány fekete és arany színű volt, de kapható teljesen feketében, illetve fekete-ezüst színekben is. Csúszkás telefon, a mechanikája nagyon precíz, erős. A gombok enyhén kidomborodnak, jól kezelhetők hosszú körömmel is, bár a hívás és megszakítás gomb a külső fedélen található és érintő képernyős. A képe szép éles, jó a hangminősége. Nekem a prémium kategóriához képest nagy, lehetne kicsit finomabb is.

- funkciók: a telefon erőssége egyrészt az 5 megapixeles, LED vakus kamera, illetve a headset nélkü is használható FM rádió, amit ébresztőként is lehet használni. Lehet, hogy nem a legfontosabb funkció, de nagyon kellemes volt a rádióra ébredni reggelenként. Külső memóriakártyával bővíthető, a zenelejátszó bezárt állapotban is navigálható. A telefonba wifi is került, vagyis ha a környékünkön vezeték nélküli internet kapcsolat található, arra fel tudunk csatlakozni vele. Nekem egyetlen nehézségem a billentyűzár beállításaival akadt, de ez más telefonnál is gondot okozott, úgyhogy lehet, hogy a hiba bennem van.

- használat: kényelmes és kellemes volt a használata, a menürendszer logikus, könnyen kiismerhető. Az akkumulátor 2-3 napig bírja, viszont miután először jelzi az alacsony feszültséget, nagyon rövid időn belül lemerül, ez okozhat gondot a hétköznapi használat során. 

- Összegzés:
Erőssége: rádió, kamera, wifi
Legkevésbé tetszett benne: akkumulátor lemerülése
Ár: a sima verzió 60 ezer Ft körül kapható kártyafüggetlenül, a Luxury Gold ára 100-110 ezer Ft.

Sony Ericsson W595 - zenében nagy

Kattintson a képre!

A következő választásom szintén egy éppen aktuálisan hirdetett készülék volt, a Sony Ericsson W595-öt tévéreklámban láttam. Walkman mobilként hirdetik, és ki is derült a tesztek során, hogy ez valóban az igazi erőssége.

- design: egy sötét szürke készüléket kaptunk kölcsön, de kapható több színben is. Csúszkás készülék és bár más tesztek dícsérik a mechanikáját, én a Motorola készülék mellett labilisabbnak éreztem. A navigációs gombok jól használhatók hosszú körömmel is, a képe szép, a hangminőség kiváló.

- funkciók: a hagyományos funkciókon kívül FM rádió, lépésszámláló és egy 3,2 megapixeles, vaku nélküli kamera került a telefonba. Külső memóriakártya használható, A zenelejátszó mellett a már más Sony Ericssonokból ismert Track ID funkció a készülék igazi erőssége. Én még nem használtam olyan telefont, amiben Track ID (zenefelismerő) lett volna, ezért jópofa volt játszani vele egy kicsit. Laptopon kihangosított zenéket ismertettünk fel vele, gyakorlatilag mindent felismert: a Youtube-ról lejátszott, rossz minőségű koncert felvételt, a feldolgozásokat, a ritka, réteg zenéket, egyedül a magyar előadókkal volt gondja. 

- használat: az egyetlen igazi problémát az jelentette, hogy a telefon makacsul ragaszkodott hozzá: másoljam át a kapcsolataimat a telefon memóriájába. Ezt nyilván nem szerettem volna megtenni, hiszen csak egyhétig használtam, de így, hogy csak a SIM kártya memóriáját akartam használni, eléggé bonyolulttá vált egy sima hívás kezdeményezés. Ha a saját telefonom lett volna, lazán túlléptem volna ezen a gondon, és átmásoltam volna a kapcsolatokat, de így nem volt kellemes a használata. Ugyanakkor egy jó, megbízható telefonnak tűnik, ha valakinek fontos a jó zene  minőség, akkor mindenképpen ajánlom.

- Összegzés:
Erőssége: zenelejátszó, Track ID
Legkevésbé tetszett benne: SIM kapcsolatok korlátozása
Ár: 50-70 ezer Ft kártyafüggetlenül


Cikksorozatunkat hamarosan folytatjuk. Ha ön is döntés előtt áll és szeretné, ha letesztelnénk önnek a kinézett telefont, küldje el nekünk annak márkanevét és típusszámát vagy kommentben vagy emailben!


Hirdetés