Tech techline.hu 2009. július. 06. 05:28

Windows szoftver kezdőkészlet – ingyen

Mennyibe kerülne, ha minden szoftver megvennénk? c.

Mennyibe kerülne, ha minden szoftver megvennénk? c. írásunk kapcsán több olvasó is jelezte (jogosan), hogy most már akkor legyünk szívesek megírni az ellenkező álláspontot is. Azaz, hogyan tudjuk megoldani, hogy semmilyen szoftverért ne fizessünk. Lássuk! Tegyük fel, hogy megvásároltuk vadonatúj gépünket, de az csak egy operációs rendszert (XP, vagy Vista) tartalmaz. Mi az a „Windows Starter Kit”, ami az elérhető legjobb, és mégis ingyenes?

Böngésző 
Ez a probléma szerencsére nagyon egyszerűen megoldható, hiszen ingyenes böngészőkkel tele van a net. És persze van az Windowsban egy Internet Explorer is, ami olyan amilyen, igaz a 8-as verzió már elég barátságos. Mégis jobban járunk, ha letöltünk egy szívünknek kedves böngészőt a három „sztárból”. Ha még nem ismerjük őket akkor töltsük le mindhármat, és majd kiderül, melyik válik be legjobban. Kezdőknek a Google Chrome ajánlott, főleg mivel telepíteni egy perc, a használatát megtanulni pedig még egy perc… Ráadásul gyors, mind a böngésző, mind a böngészés is. Letölthetjük a világ legjobb (ám méltatlanul mellőzött) böngészőjét, az Operát is.  Ennek a használata kicsit bonyolultabb, viszont igazi luxusautónak számít a böngészők Forma 1-es versenyében, ha élhetünk ilyen képzavarral. És persze ott a Firefox, az örök egyeduralkodó, éppen mostanában jelent meg a 3.5-ös verzió, ami igazán remek lett. Mindhárom böngésző jobb, mint a beépített Internet Explorer, szóval csak jól járhatunk. Persze ezek csak böngészők, az igazi móka még csak most kezdődik…

Irodai programok 
Szükségünk lesz egy Office-hasonmásra. Nos, nem kell a boltba rohannunk, elég, ha letöltjük az OpenOffice nevű csomagot. Mindent tud, amit a Microsoft Office, magyar nyelvű, és minden segítséget megkapunk a használatához/telepítéséhez a weboldalon.

Ha úgy érezzük az OpenOffice egy kicsit túl „sok”, és csak egy szövegszerkesztőre van szükségünk, ragadjuk meg az AbiWord-öt, teljesen MS-Word kompatibilis. PDF fájlok-hoz szükségünk lenne az Adobe Acrobat Readerre, ami ingyenes ugyan, de borzasztó nagy, lassítja a gépet – töltsük le inkább az ingyenes Foxit Readert: ezzel máris minden PDF-fájlos „problémánkat” megoldottuk.  Hogy PDF-be konvertálni is szeretnénk? Semmi gond, töltsük le még a PrimoPDF nevű kis szoftvert is.  

Grafikai programok 
Sosem lehet tudni, mikor és mihez kell képernyőképet készítenünk, töltsük tehát le gyorsan a Gadwin Printscreen nevű szoftvert. Ez a kis programocska mindent (sőt még többet is) tud, ami csak a képernyőről nyomtatáshoz, képernyőképekhez, felvételhez kell. Ha egyszerűbb képmanipulációkat szeretnénk készíteni (főleg hobbi, otthoni képekkel), akkor a Paint.net nevű ingyenes kis „Photoshop mutáns” mindenre elég lesz. Ha viszont mindenáron részt akarunk venni egy Techline Photoshop bajnokságon, akkor ez már nem elég.

Ha nem akarunk súlyos pénzeket költeni Photoshopra, akkor cserébe ott az ingyenes, a Linuxról „átigazolt” GIMP. Mindent tud (na jó, majdnem mindent), amit a Photoshop. Képek konvertálásához, kicsinyítéséhez, másolgatásához és nézegetéséhez pedig ott a remek Irfanview, az összes létező képformátum kezelésével, konvertálgatásával, stb.

Zene-bona 
MP3-aink meghallgatása, rendszerezése és másolgatása a legegyszerűbben a MediaMonkey nevű szoftverrel oldható meg. Mindent tud, amit az iTunes vagy a Winamp, csak éppen jobb, ráadásul a zenék/albumok rendezgetésében-böngészésében verhetetlen.

Persze ha a jól bevált szoftvereket szeretjük, illetve internetes rádiókat akarunk hallgatni, akkor használjunk iTunes-t vagy a Winamp ingyenes verzióját. Ha arra lenne szükség, CD-ről gyönyörűen leszedi zenéinket az Xtractor. Ha pedig a világ összes zenéjét tartalmazó lejátszót akarunk (kis túlzással persze), akkor használjuk a Musiic-ot.

Videó 
Torrent-támogatás, videogyűjtemény rendezése és böngészése, podcast, beépített Youtube böngésző, online TV-k, saját műsor készítése – a MIRO mindezt tudja, ráadásul ingyen. Ha ennyi mindenre nincs szükségünk, ellenben egy olyan videolejátszót szeretnénk, ami mindent lejátszik (kodek ide vagy oda), akkor használjuk a VLC Media Player-t. Igaz, sok mindent nem tud, viszont minden videofájlt lejátszik, még a hibásakat is. Ha a VLC nem nyerte el a tetszésünket, akkor alternatívának ott a KMPlyer, ez is mindent lejátszik amiben csak képkocka található. Tipp: bármit is használunk, az ne a Windows Media Player legyen, sok idegeskedéstől kíméljük meg magunkat.

Csomagolás 
A ZIP és a RAR, ellentétben a közvélekedéssel, nem ingyenes. Szerencsére nem csak ők tudják ezeket a formátumokat kezelni. A legjobban az ingyenes 7Zip-el járunk, mivel majdnem minden tömörített formátumból ki- illetve becsomagol, igazából másra nem is lesz szükségünk. Ha profi „csomagolók” vagyunk, és egy kicsit több funkcióra vágyunk, akkor pedig használjuk az IZArc-ot

Csevegés 
Napjaink divatos időtöltése. Bár sokan használnak több különféle szoftvert (MSN, Skype, stb.) a legjobb megoldás mégis az, ha letöltünk egy ingyenes szoftvert, amin keresztül mindenkivel cseveghetünk. Az egyik legjobb a Pidgin, szinte egy szempillantád alatt telepíthető, és máris cseveghetünk mindenkivel, használjon az illető akár Yahoo-t, akár MSN-t. Videocsevegéshez vagy fájlok küldéséhez, illetve IP-telefonáláshoz azért inkább használjuk a Skype-ot, hiszen ingyenes.

Játék 
Az ember nem is hinné mennyi ingyenes, és kimagasló minőségű játék van az interneten. Persze kicsit kutakodni kell – ez bizony bonyolultabb, mint elmenni a boltba és játékot venni. Szerencsére a Techline ebben is segít. 

Egyebek 
Szükség lehet még egy CD/DVD íróra, ebben a DeepBurner verhetetlen, megérdemli, hogy helyet kapjon a gépünkön. Tűzfalnak tökéletesen megfelel az ingyenes ZoneAlarm, otthoni vírusirtónak pedig az AVG ingyenes verziója. Fájlok titkosításához használjuk az ingyenes TrueCrypt-et, véletlenül letörölt fájlainkat visszahozhatjuk a Panda Recovery-vel, ha pedig valamit véglegesen el akarunk tüntetni a gépről, ott a szintén ingyenes Eraser. Torrentezéshez a legjobb az uTorrent. A gép takarításához/uninstallhoz ott a Revo Uninstaller

Ha végeztünk, akkor elmondhatjuk, hogy egy teljesen felkészített, szinte mindenre használható gépet állítottunk össze nulla forintból. Igazunk volt tehát, amikor arról értekeztünk, hogy a szoftverek megfizethetetlenek? Vagy éppen ellenkezőleg, saját magunkat cáfoltuk meg most? Esetleg az igazság valahol félúton van?
 

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?