A Game Booster letöltése és telepítése után összesen egyetlen...
A Game Booster letöltése és telepítése után összesen egyetlen opciós képernyőt fogunk látni, középen egy igen szép darab „Switch to gaming mode” feliratú gombbal. Erre a későbbiekben még szükség lesz, előtte azonban vizsgáljuk meg, mit is művel ez a kis szoftver!
Nos, csalóka nevével ellentétben, nem kifejezetten a játékokat fogja felgyorsítani (nem piszkál bele a játékokba, sőt a videokártya opciókba sem, mint például az nhancer, ellenben megkeresi a Windowsban „feleslegesen” futó szolgáltatásokat, és egy gombnyomásra leállítja/újraindítja azokat. Felesleges alatt természetesen a játékokhoz felesleges szolgáltatásokat érti a szoftver, és ebben van is valami, hiszen minek például Windows-idő szinkronizálás/automatikus frissítés figyelés vagy éppen súgó szolgáltatás, amikor játszunk?
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/102312af-80d6-46b4-b84f-2870ec591913.jpg)
A szoftver ablakában megjelenő lista ezeket a „felesleges” szolgáltatásokat fogja felsorolni, s ha esetleg úgy érezzük, valami nem jogosan került oda, akkor egyszerűen vegyük ki a pipát mellőle, így máris kikerül az automatikusan leállítandó service-ek közül. A legtöbb esetben azonban jól „tippel” a Game Booster, a teszthez használt gépeken (WindowsXP SP3, 4 GB RAM, Nvidia 9800GT, IntelCore 2,33 MHz Dual, egy másik ugyanilyen konfiguráció csak éppen 9600GTS kártyával és 2 GB RAM-mal, illetve egy notebook, integrált 256 Mbájtos videokártyával és 1 GB RAM-mal, szintén XP-vel) minden esetben valóban felesleges szolgáltatásokat talált, minimum tíz darabot. Ezek leállításával 50-100 MB közötti memóriát szabadíthatunk fel, szélsőséges esetekben pedig akár 200 vagy több MB-ot is. Csak megnyomjuk a „Switch to gaming mode” gombot (a szoftver ekkor leállítja a szolgáltatásokat), és máris jöhetnek a játékok!
De lássuk, valóban gyorsít-e a Game Booster a játékokon! A méréshez Fraps-ot használtunk, hiszen a játékok „gyorsaságának” mérvadója az fps, azaz a frame/second (képkocka/másodperc).
Nos, első tesztgépünkön (a 4 GB-os, 9800GT-vel rendelkező asztali PC-n) bármit is csináltunk, a Game Booster hatását nem éreztük. Rontani sem rontott, de javítani sem javított semmit. Ennek oka valószínűleg a viszonylag jó videokártya, és a sok RAM volt. Fallout3, Burnout Paradise, Prototype, Sims3, Mass Effect (csak hogy mindenféle game-engine képviselve legyen) – minden játék ugyanúgy futott, mint Game Booster nélkül, stabil 40-60 fps. Egyedül az Sims3 esetében éreztük (csak éreztük, Fraps-ban konkrétan nem láttuk), hogy mintha kevesebbet „skippelne” nagyításkor/kicsinyítéskor. Ezen a gépen a Game Booster 52 MB-ot tudott felszabadítani.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/583962a1-d0cc-436c-a6ea-f048c31719fb.jpg)
A második tesztgép már csak 2 GB RAM-mal és egy gyengécske, 256 MB-os 9600GTS-sel volt felszerelve, itt már érdekes eredmények születtek. Ezen a gépen (ki tudja miért) a Game Booster már több, egészen pontosan 9 2MB-ot tudott felszabadítani. A Fallout 3 esetében ezzel a géppel nekünk „csodát művelt” a program: az eredetileg 12-18 fps-sel vánszorgó játékból egy egészen élvezhető, 20-30 fps sebességű játékélményt sikerült kicsikarni (ebből is látszik, hogy a Fallout 3 nagyon memóriaérzékeny). A Prototype semmit nem javult, ezen a gépen egyszerűen élvezhetetlen, a Sims3 sem változott – lassú textúra betöltések és iszonyú szaggatás. Felpörgött viszont a Mass Effect (egészen 80 fps-ig, az eredeti 35-40-ről).
A harmadik gép, az integrált 265 MB-os kártyával sajnos menthetetlen: akármit is állított le a Game Booster (ezen a gépen amúgy csak 32 MB felesleget talált), a kevés memóriából ez a szoftver sem tudott többet csinálni. Harmadik tesztgépünkön a helyzet tehát: akár Game Booster, akár nem, a Fallout3, a Mass Effect, BP és a többi reménytelen, a Sims3 nagyon alacsony beállításokkal „eldöcög”.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/cf24d1d4-8d66-4880-813f-e7b00e4fa5c0.jpg)
Érdekességnek kipróbáltuk még az idei év legrosszabbul optimizált, memória- és videokártya-zabáló szörnyetegét, a GTA IV-et is. Az eredmény nem meglepő: a GTA IV-et nem érdekli a Game Booster (mint ahogy más sem), egyedül a 2 GB RAM-mal rendelkező gépen mértünk 4-5 fps többletet, de a GTA esetében ez betudható akár az időjárásnak, vagy a közel-keleti helyzetnek is, szóval nem mérvadó.
Jó szoftver tehát a Game Booster? Nos, ártani nem árthat, ráadásul ingyenes, a kezelése pedig nagyon egyszerű. Nevével ellentétben sajnos nem azt csinálja amit „ígér”, hiszen nem sok köze van konkrétan a játékokhoz, inkább a memóriakezeléssel trükközik. Gyorsítani fogja-e a játékainkat? Ha van egy jó videokártyánk és hozzá 4 GB RAM a gépünkben, akkor hagyjuk, hiszen az eredmény elhanyagolható lesz. Ha egy kicsit kevesebb memóriával rendelkezünk (egy, esetleg két GB), akkor mindenképpen érdemes feltennünk, valószínűleg látni fogjuk az eredményt egy-két memória-érzékeny játék esetében.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)