2009. június. 11. 12:24 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 11. 12:11 Tech

Háromszor többet bír egy új találmány a lítium-ion elemnél

Háromszor hatékonyabb a lítium-ion elemeknél a Waterloo Egyetem tudósai által fejlesztett lítium-kén elem. Mindez nemcsak a gyártáshoz felhasznált anyagok atomszerkezetének köszönhető, hanem a nanotechnológiának is, írja a Gizmag.


A Waterloo Egyetem által kifejlesztett lítium-kén elem háromszor nagyobb élettartamot képes biztosítani, mint a lítium-ion elemek, valamint a súlyuk is könnyebb és előállítani is könnyebben, valamint olcsóbban lehet ezeket.

A kutatók ún. mezoporózus (2-50 nanométer átmérő közti pórusokat tartalmazó) szént használtak fel a gyártásnál, ami nanoszinten igen egyedi szerkezetű, így jóval hatékonyabb elemet lehet ezzel tervezni. A kutatók egy olyan nanostruktúrát állítottak elő, amelyben hézagok és szénrudak váltakoznak, amjd a hézagot olvasztott kénnel töltötték fel, így maximalizálták azt a felületet, ami közvetlenül kapcsolódik a szénhez, így növelve meg az elem teljesítményét.

A hírről értesült portálok mindegyike felhasználsi területként elsősorban az elektromos autókat említette, de természetesen a háromszor nagyobb teljesítményű elemekre, illetve akkumulátorokra nagy jövő várna MP3-lejátszókban, laptopokban vagy bármely más készülékben is.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.