ContactPoint: sorszámozzák a brit gyermekeket
A brit gyermekek adatait tartalmazó ellentmondásos adatbázisról számolt be a BBC. A ContactPoint nevű adatbázis előkészítése eddig 224 millió fontba került, adatbiztonsági aggályok miatt pedig már kétszer tolták arrébb tesztelésének időpontját.
A ContactPoint adatbázisát Északnyugat-Angliában tesztelik először, ahol 17 gyámhivatal dolgozói férhetnek hozzá a gyermekek adataihoz, többek között nevükhöz, címükhöz, születési idejükhöz, szüleik vagy gondviselőik kapcsolati adataihoz, illetve a gyermekek iskolai adataihoz - mindezek mellett minden brit gyermek egyedi azonosítót kap majd.
Az adatbázis beindítása mögött egy tragikus gyermekgyilkossági eset áll: a nyolc éves Victoria Adjo Climbiével 2000-ben végeztek gyámszülei. Ezt követően indult meg több gyermek- és gyámügyi projekt és szolgáltatás. A gyermekek adatait tartalmazó rendszer, amelynek terve először 2004-ben merült fel az akkor életbelépett új gyermekügyi törvény miatt, csak most kerül tesztelési fázisba. Beindítását adatbiztonsági aggályok miatt kétszer is elhalasztották: 2007-ben a Deloitte & Touche biztonsági auditján nem csúszott át, majd 2008 nyarán egy miniszteri döntés miatt tolták arrébb az indítást.
Az északnyugat-angliai tesztet követően a ContactPointot körülbelül 330 ezer gyermekügyi dolgozó és szakértő érheti majd el. A BBC értesülései szerint egyelőre több mint 51 ezer olyan gyermeket tartanak számon, akiknek személyazonossága, címe és egyéb adatai védve lesznek az adatbázison belül is, a brit kormány ugyanis attól tart, hogy bizonyos gyermekek hollétével kapcsolatos információk rossz kezekbe kerülhetnek.
Delyth Morgan, az angol gyermek-, család- és iskolaügyi miniszter nyilatkozata szerint az adatbázis azért készült el, hogy minden rászoruló gyermekre egyformán lehessen figyelni, valamint követni lehessen, hogy milyen gyámokkal, gondozókkal és szolgáltatásokkal került korábban kapcsolatba - ezzel a ContactPoint pedig akár ötmillió órányi munkaidőt spórolhat meg.