Mégsem pusztítja el a világot a svájci részecskegyorsító?
Meglepő ötlettel rukkolt elő a New Scientist egyik bloggere: Jo Marchant szerint, ha az LHC részecskegyorsítója bármekkora veszélyt is jelentene az emberiségre, egy katódsugárcsővel, egy dobozzal és némi vákuummal mindent megoldhatunk.
Szeptemberben indul meg újra Genf közelében a CERN intézet részecskegyorsítója, a média által felkapott vészhírek pedig mind végítéletet látnak: szerintük vagy szürke anyag keletkezik majd, ami mindent szürke anyaggá változtat és így zabálja fel az anyag az univerzumot - vagy fekete lyukak keletkeznek, amelyek általunk eddig nem tapasztalt tömegvonzással szívnak magukba minden anyagot, így zabálva fel Földünket.
Cáfolja mindezt a New Scientist bloggere, Jo Marchant. Szerinte ugyanis a Föld légkörének részecskéit a beérkező kozmikus sugárzás olyan energiával bombázza, amire az LHC részecskegyorsító képtelen, úgyhogy ha születnek is fekete lyukak a működése közben, azok garantáltan nem bántanak minket. Marchant szerint a kozmikus sugárzás következtében létrejött fekete lyukak fénysebességgel mozognak, úgyhogy gyakorlatilag keresztülszáguldanak a bolygón, mielőtt bármilyen problémát okozhatnának. A genfi kísérletben létrejövő fekete lyukak állni fognak, akkor lehet csak baj, ha még stabilak és nagy erőt tudnak kifejteni környezetükre - teszi hozzá.
Cikkében kifejti: értesülései szerint az LHC kísérletei során létrejövő fekete lyuk legrosszabb esetben is csak egy narancs méretű tárgyra tudna hatást kifejteni, és kifejezetten lassan nőne, úgyhogy a tudósoknak lenne idejük megfékezni. A fekete lyukak töltése az általuk felfalt részecskéktől függ, úgyhogy első lépésként elektronokkal bombáznák egy katódsugárcsőből, majd egy negatív töltésű fémdobozt építenének köré. Így a fekete lyuk és a doboz taszítanák egymást, a lyuk pedig a doboz közepén maradna - ezt biztosítandó, a doboz belsejében vákuumállapotot kell létrehozni.