Világító ragtapasszal gyógyíthatjuk a bőrrákot
A betegség egyes típusait fényre aktiválódó gyógyszerekkel kezelik. Ezeket azonban eddig csak kórházakba telepített drága lámpákkal, vagy lézerekkel lehetett használni. Egy új fejlesztés azonban lehetővé teheti, hogy bárhol, bármikor be lehessen juttatni a gyógyszert a szervezetbe.
A New Scientist értesülései szerint az új tapaszt a brit Polymertronics nevű cég fejlesztette ki. A belső felületén organikus fénykibocsátó diódákat (OLED) helyeztek el. A kezelendő felületet először be kell kenni a gyógyszert tartalmazó krémmel, majd felhelyezni rá a tapaszt, amelynek fénye aktiválja a tumoros sejteket elpusztító vegyi anyagokat.
A fényterápiás kezelésekhez eddig speciális lámpákra, vagy lézerre volt szükség © Polymertronics Ltd. |
A cég által kifejlesztett ragtapasz belső felületére 4 milliméteres négyzetekbe rendezve viszik fel az elemről működtetett OLEDeket. A hajlékony műanyag segítségével a teljes, rákos bőrfelület lefedhető, így a fény közvetlenül a daganatot éri.
A laboratóriumi tesztek kimutatták, hogy a módszer hatékonyan pusztít el többféle bőrrákfajtát is. A klinikai tesztek rövidesen megkezdődhetnek; az április 21-én egy polimer-technológiai konferencián bemutatott tapaszok pedig két éven belül kerülhetnek kereskedelmi forgalomba.
A University of St. Andrews kutatói által alapított Lumicure nevű cég hasonló fejlesztésen dolgozik, amellyel szintén a bőr rákos megbetegedéseit lehet majd gyógyítani.