2009. március. 24. 15:07 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 24. 14:35 Tech

Hangot alakítottak át fénnyé, mindezzel elkerülhető a bőrrák

Mindannyiunk által jól ismert folyamat az, ami a mobiljainkban az elektromosságot hanggá alakítja. Ennek megfordításával kaliforniai kutatók a világon először tudtak hanghullámokat fénnyé átalakítani, a Nature Physics szaklapban publikált tanulmányuk pedig rámutat: nemcsak jobb chipeket lehet ezen tudás birtokában előállítani, írja a Popular Science.


A csapat még egy éve jósolta meg számítógépes modellezések után, hogy lehetséges a hangokat fénnyé átalakítani, kísérletezéseiket pedig most kísérte siker. Próbálkozásaik során ún. piezoelektromos anyagokat használtak, amelyek képesek az elektromosságot hanggá alakítani, ezért is használják ezeket hangszórókban, illetve a tengeralattjárók sonarjaiban is.

A kísérletek során egy nagyon magas, az emberi hallásküszöb felső határánál 100 milliószor magasabb frekvenciájú hangnak tették ki a piezoelektromos anyagot, ami azt elektromos jelekké alakította, aminek hatására a terahertzes frekvenciában észlelhető fénysugárzást észlelhettek.

Evan Reed, a tanulmány egyik szerzője szerint azért újszerű dolog hangot fénnyé alakítani, mert a hang- és fényhullámok csak egy nagyon vékony frekvenciasávban, 100 GHz és 10 THz között mosódnak csak össze. A kutatók szerint mindezen tudás birtokában jobb chipeket, LEDeket és tranzisztorokat lehet gyártani, illetve új módszer nyílna az ún. t-sugarak előállítására is. A t-sugarakról először 2004-ben adtak hangosabb híradást a technikai hírportálok, amikben az volt olvasható: a röntgensugárzásnál is biztosabb, terahertzes frekvenciatartományban lévő sugárzással pontosan fel lehet fedni - például a reptereken - a fegyvereket és robbanószereket is, de ezek mellett ugyanezen sugárzás segíthet a bőrrák kialakulásának felfedezésében is.

hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.