2009. április. 08. 10:42 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 08. 10:57 Tech

Visszaérkezett a Földre Charles Simonyi

Szerencsésen Földet ért szerdán a Szojuz TMA-13 űrhajó leszállókapszulája, benne Charles Simonyi magyar származású kétszeres űrturistával, valamint Jurij Loncsakov orosz és Michael Fincke amerikai űrhajóssal.

Közép-európai idő szerint 9:16-kor megjelent a felirat a földi repülésirányító központ hatalmas képernyőjén: megtörtént a Földet érés!

Néhány perccel később a helyszíni tévéközvetítés már a kiszállás után, kempingszékben ülve és meleg takarókba bugyolálva mutatta a jókedvű űrhajósokat. Simonyi szélesen mosolygott, és felfelé tartott hüvelykujját mutatta, jelezve, hogy minden a legnagyobb rendben volt.

A takarókra a 8 Celsius-fokos hűvös időben azért volt szükség, mert az űrutasok láthatóan kimelegedtek a felforrósodott kapszulában: Loncsakovnak a homlokát törölgette a percek alatt ott termett sok ember egyike. Kézszorításokkal, ölelésekkel üdvözölték az érkezetteket, s Loncsakov nyomban telefonált is.

Óvatosságból a székekbe még úgy emelték be az űrhajósokat, s mindjárt a helyszínen hozzáláttak az első orvosi vizsgálatokhoz.

A leszálló kapszula az eredeti terveknek megfelelően a kazahsztáni Dzseszkazgantól 146 kilométerre észak-keletre ért Földet, bár az utolsó fél órában a Vesztyi 24 hírtelevízió szerint szóba került a leszállás helyszínének módosítása. Erre 12 tartalék helyszín volt kijelölve, köztük olyan is, amely kívül esik Oroszország, illetve Kazahsztán területén.

A leszállást eredetileg keddre tervezték, de elhalasztották, mivel a kijelölt területen mocsarassá vált a talaj.

Az űrhajósok közép-európai idő szerint kora reggel szálltak át a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) a Szojuz TMA-13 űrhajóra. A légmentes zárás és a fedélzeti rendszerek működésének ellenőrzése után megkapták a parancsot a leválásra. A Föld körüli pályán való több órás önálló repülés után, a leszállás tervezett időpontja előtt 50 perccel, 350 kilométeres magasságban bekapcsolták a hajtóművet, s az űrhajó belépett az atmoszféra sűrű rétegeibe. Itt levált két egység, majd kinyíltak a hőpajzzsal védett leszállókapszula ejtőernyői.

A Földet ért kapszula keresésére a Vesztyi hírtelevízió szerint 19 repülőgép és helikopter, továbbá számos gépkocsi indult. Szinte azonnal meglátták a Földet ért kapszulát, és rádiókapcsolatba léptek Loncsakov parancsnokkal.

Jurij Loncsakov orosz és Michael Fincke amerikai űrhajós 178 napot, Charles Simonyi 12 napot töltött a Nemzetközi Űrállomáson.

Simonyi most a hetedik űrturista volt, egyben az első, aki kétszer járt a világűrben, s várhatóan jó ideig ő az utolsó is. Az űrállomás személyzetének létszámát hamarosan hat főre növelik, s az űrhajókon nem lesz hely turisták számára, ezért az eddigi űrturista-program leáll. A háromfős legénység idejét igénybe vette ugyanis az állomás fenntartása és működtetése, s tudományos kísérletekre alig jutott idő. Az orosz illetékesek azonban nem zárják ki a program későbbi felújításának lehetőségét, s az új űrhajó tervezése már folyamatban van.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.