2009. március. 28. 07:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 27. 22:55 Tech

Élő miniagyat hoztak létre brit kutatók

Egy birminghami egyetem tudósai olyan sejtcsomókat hoztak létre, amelyek miniatűr idegrendszerként képesek funkcionálni.

A Yahoo News értesülései szerint az Aston University kutatói úgy vélik, a kísérlet segítségével közelebb juthatnak az olyan idegrendszeri betegségek gyógyításához, mint az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór.

„A legalapvetőbb szinten szeretnénk tanulmányozni az emberi agyat, mindezt úgy, hogy egy ténylegesen élő emberi sejtcsoportot használunk fel” – magyarázta a kutatást vezető Michael Coleman professzor. „A sejteknek élniük és működniük kell, hogy teljes mértékben megérthessük az agy működését.”

A kísérletben rákos sejteket módosítottak úgy, hogy az agysejtekhez hasonlóan legyenek képesek funkcionálni. Bár a módszer még távolról sem tökéletes, a kutatók bizakodóak. Ha sikerrel járnak, további válaszokat kaphatnak a különböző agyi problémákkal, betegségekkel kapcsolatban.

„Egyelőre még korai eredményeink vannak, azonban a jövőben ez a kutatás fontos mérföldkő lehet a leépülés vizsgálatára” – nyilatkozta Neil Hunt, a brit Alzheimer Társaság elnöke.

A Humane Research Trust által támogatott és finanszírozott kutatás során kidolgozott módszer lehetőséget kínálhat az állatkísérletek kiváltására is. A jelenlegi kezelési módszerek csak tünetmentesítik a betegségeket, nem állítják meg őket, ráadásul kellemetlen mellékhatásokkal is járhatnak. Coleman professzor úgy véli, felfedezésük ezen is változtathat.

„Reméljük, hogy a módszer segítségével új és igen pontos kísérleti eszközt adhatunk a kutatók kezébe, amelynek köszönhetően új gyógyszerek és terápiák jöhetnek létre, amelyekkel az idegrendszeri megbetegedések ellen vehetjük fel a harcot” – tette hozzá a kutatás vezetője.