A médiaerőszak kiöli belőlünk a humánumot?
Az erőszakos játékok hatása csökkenti a segítőkész viselkedést - állapították meg amerikai kutatók.
Erőszakos játékok és filmek hatását vizsgálták a Michigani Egyetemen abból a szempontból, hogy a résztvevők mennyire empatikusak mások fájdalma iránt. A kutatást vezető pszichológus, Brad Bushman 320 kollégiumi tanulóval erőszakos, illetve erőszak nélküli játékokat próbált ki. Ezalatt "megrendeztek" egy verekedést a közelben, melynek végén az egyik résztvevő "sérült" karral, fájdalmasan nyögve elterült a földön.
Bushman azt vizsgálta, melyik csoportból rohannak gyorsabban a segítségére a kísérleti alanyok. Az erőszakos játékokkal játszó tanulók sokkal lassabban, csupán 73 másodperc alatt jutottak el a "sérülthöz"", míg azok, akik az erőszakot nem tartalmazó játék előtt ültek, 16 másodperc alatt a helyszínen voltak.
Bushman ugyanezt a kísérletet erőszakos filmekkel is kipróbálta, és az eredmények hasonlóak voltak a játékokéhoz. "Az emberek kevésbé hajlamosak mások bajára odafigyelni, mert elkényelmesedve elbambulnak, amikor segíteni kéne a bajba jutottaknak" - vélte a pszichológus. A tanulmány a gamepolitics honlapján olvasható és a Psychological Science című szaklap márciusi számában jelenik meg róla részletesebb írás.