2009. január. 28. 17:23 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 28. 16:45 Tech

Minimális mennyiségű energiával működhetnek a jövő gépei

A világ legkisebb kvantumpontját hozták létre kanadai kutatók egyetlen, 1 nanométernél kisebb szilíciumatomból kiindulva - közölte szerdán az Albertai Egyetem honlapja.

A felfedezés lehetővé teszi, hogy akár az egyedi elektronokat is ellenőrzés alatt tartsák, ami elérhető közelségbe hozza a kvantumpontokon alapuló, extrém kevés energiát igénylő elektronikus eszközöket.

A kvantumpontok különleges elektromos tulajdonsága, hogy, az egyébként igen mozgékony elektronok mintegy "dobozva zárva" vannak körülötte. Ez számos, ma még forradalmi változást hozhat az elektronikus eszközökben.

A Robert A. Wolkow fizikus által vezetett kutatócsoport az eddigi 2-10 nanométeres kvantumpontok helyett most egy nanométernél kisebb kvantumpontot hozott létre, ráadásul szobahőmérsékleten, ami az eddig elméletben létező, minimális energiát igénylő kvantumszámítógépet közel hozhatja a megvalósuláshoz. A Physical Review Letters című szakfolyóiratban közölt tanulmányban Wolkow és munkatársai leírják, hogy egyetlen szilíciumatomot egy szokványos szilíciumkristályon helyeztek el. Az így létrehozott kvantumpont lehetővé teszi, hogy akár egyenként irányítsák az elektronokat.

A kvantumpontot, a néhány nanométer átmérőjű félvezető kristályt különböző, akár biológiai felületekhez is hozzá lehet kapcsolni. Segítségükkel jelezhető a molekulák helye is, mert gerjesztő fénysugár hatására fluoreszkálnak. A kibocsátott fény színe a kvantumpont méretétől függ, fotostabilitása nagy, lényegében örökéletű.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.