Vizet fakasztani a Holdon, vakációzni az űrben
Főként az űrbe néz a tudományos élet az elkövetkező tizenkét hónapban. Amerika a kereskedelmi űrutazáson dolgozik, Oroszország, Kína és Dél-Korea pedig űrszondákkal lép a csillagok közé. Mindeközben a Föld tudományos évfordulóktól lesz hangos: többek között idén ünnepelhetjük Darwin születésének 200. évfordulóját. Összeállításunk az idén várható jelentősebb tudományos pillanatokról.
2009: jelentős évfordulók |
Február 12-én üljük Charles Darwin születésének 200. évfordulóját, novemberben pedig 150 éve lesz annak, hogy publikálta A fajok eredete című fő munkáját. Nem csoda, hogy 2009 a nemzetközi csillagászati év is, hiszen idén lesz a 400. évfordulója annak, hogy Galilei bemutatta első távcsövét. Július 20-án pedig azt ünnepelhetjük, hogy Neil Armstrong és Buzz Aldrin a Holdra léptek. |
Március 6-án indítja az űrbe a NASA a Kepler szondát, ami azt vizsgálja: az űr lakható zónájában (abban a régióban, ahol kialakulhat a Földhöz hasonló élet) hány Föld-méretű és annál nagyobb bolygó van, ezek milyen alakú és méretű pályán keringenek, illetve mekkora a méretük, tömegük, illetve sűrűségük. Az április 24-én startoló Hold-vizsgáló szonda, az LRO az amerikai űrprogram részeként egy kisebb szondát, az LCROSS-t is szállítja. Az LCROSS négy nagysebességű, közel 9 ezer km/h sebességű becsapódást produkál a Hold déli sarkán elterülő, állandóan árnyékban lévő területen (ezeket az amatőr csillagászok is láthatják): mindezzel azt akarja az ügynökség kideríteni: található-e víz a Holdon.
© Virgin Galactic |
Az ESA európai űrügynökség tavasszal lövi az űrbe a Herschelt és a Planckot. A Herschel a világ legnagyobb, 3,5 méteres lencséjű űrtávcsöve, amely a galaxisok és csillagok kialakulását, a Naprendszerben lévő bolygó-, üstökös- és hold-légkörök kémiai felépítését vizsgálja, a Planck pedig a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás legérzékenyebb műszere.
Solar Impulse: csak nappal |
Idén indul tesztutakra a Solar Impulse napkollektoros repülőgép, amivel Bertrand Piccard öt nap alatt akarja megkerülni a Földet. |
Ami a földfelszínnel kapcsolatos bejelentéseket illeti, a legjobban várt időpont vélhetően a genfi Large Hadron Collider részecskegyorsító újraindításához kapcsolódik, egyelőre csak azt tudjuk, aktivitásra a nyári hónapok előtt nem számíthatunk. Amerikában jelentős időpont február 17, ez ugyanis a digitális televízióra átállás határideje, a kontinens spektruma várhatóan "meg is könnyebbül", a levegőben csupán a telekommunikációs sugárzás és a vezeték néküli internetes kommunikáció marad.
Koppenhága: új klímaterv |
Decemberben rendezik meg Koppenhágában az utolsó olyan kormányszintű klímaügyi találkozót. amely a 2012-ben lejáró kiotói megállapdást felváltó új környezetvédelmi egyezménnyel kapcsolatos. |
A kiotói egyezménnyel, valamint energiahatékonysággal és zöld technológiákkal kapcsolatban cikksorozatunk második részéből tudhat meg többet: az előrejelzések szerint idén egyszerűsödésre és spórolásra kell számítanunk: a kormányok várhatóan az új koppenhágai protokoll életbelépéséig nem tesznek számottevő lépéseket a klímaváltozást érintő tervek megvalósításában. A figyelem középpontjában várhatóan a hibridek és az elektromos autók lesznek, az idei évben pedig több autóipari bejelentésre is számíthatunk.
Júliusban például a Hyundai mutatja be az első olyan autót, amelyben újratölthető lítium-polimer akkumulátor található: az Elantra LPI hibrid elektromos jármű (HEV) fenntartása 40 százalékkal lesz olcsóbb, valamint 90 százalékkal kevesebb káros anyagot bocsát ki, mint benzinmotoros változata, más források szerint hasonló HEV-eket várhatunk a Subaru és a Mitsubishi tervezőitől is.