2009. január. 13. 16:20 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 13. 15:52 Tech

Ferenczi Sándor-központ létesült egy New York-i egyetemen

Ferenczi Sándor (1873-1933) magyar pszichoanalitikus eszmei és fizikai hagyatékának ápolására központ létesült a The New School egyetemen New Yorkban - tájékoztatott a magyar főkonzulátus.

A központ létrehozását a hétfő esti avató ünnepségen Magyarország nevében Polgár Viktor főkonzul üdvözölte. Beszédében felelevenítette, hogy Ferenczi Sándor híresség volt saját korában, sok külföldi, köztük britek, amerikaiak és svédek, orvosok és betegek utaztak Budapestre, sőt oda is költöztek, hogy tanuljanak tőle vagy kezeltessék magukat nála.

Lewis Aron professzor, a New York-i Ferenczi-központ egyik alapítója és társigazgatója úgy fogalmazott, szorosan együttműködnek magyarországi és európai kollégáikkal az egykori híres pszichoanalitikus tekintélyének felélesztésére, és annak a jelentős szerepnek az ápolására, amelyet a magyar pszichonalitikai iskola játszott a pszichoanalízis történetében.

Lewis Aron - aki 1991-ben New Yorkban megszervezte az első nemzetközi konferenciát Ferenczi Sándorról - emlékeztetett arra, hogy a magyar orvos, aki Sigmund Freud közeli barátja volt, 1926-ban négy hónapot töltött New Yorkban. Mint Freuddal folytatott levelezéséből kiderült, nemcsak előadásokat tartott a The New Schoolban, hanem betegekkel is foglalkozott, oktatott és a pszichoanalízis elméletének fejlesztésén dolgozott. Mint rámutatott, 100 évvel azután hozták létre a központot, hogy Ferenczi Sándor 1908-ban először találkozott Freuddal.

A magyar pszichoanalitikusról elnevezett központ egyebek mellett támogatja a Ferenczi Sándor amerikai működéséről szóló konferenciákat, kutatásokat, ösztöndíjakat és kiadványokat, továbbá munkáinak angol nyelvre történő fordítását. Lewis Aron köszönetet mondott a hasonló európai központoknak a támogatásért, kifejezte köszönetét mások mellett Mészáros Juditnak, a budapesti Ferenczi Sándor Egyesület alapító elnökének.

Ferenczi Sándor élete végén szakmai és személyes okok miatt szembekerült Freuddal, művei évtizedekig a perifériára szorultak. Újrafelfedezése a nyolcvanas években kezdődött el intenzívebben; ma a pszichoanalízis történetének egyik legnagyobb alakjaként tartják számon világszerte.