Ritka, mérges harapású emlőst kaptak lencsevégre - videó
A Hispaniola szigetén élő patkányvakondot csak ritkán láthatják az állatvilág iránt érdeklődő kutatók, ezért különösen értékes az a felvétel, amelyet a Dominikai-köztársaságban készítettek egy expedíció során.
A BBC értesülései szerint a Durrell Wildlife Conservation Trust és Hispaniola-szigetének Madarászati Társasága szervezte a túrát, ráadásul sikerült lemérniük az állat méreteit, valamint DNS-mintát beszerezni a patkányvakondtól.
A különös emlős harapása mérgező, amellyel elkábítja zsákmányát. Az állatot eddig csupán két országban, a Dominikai-köztársaságban és Haitin észlelték. A kutatók szerint minél hamarabb védelem alá kell helyezni, mivel az erdőirtás miatt a kihalás szélére került.
„Ez a különleges állat az egyik evolúciós szempontból leginkább kitűnő lény az emlősök között” – magyarázta Dr. Sam Turvey a Londoni Zoológiai Társaság egyik kutatója.
„Kollégáimmal együtt nagyon izgatottak lettünk, amikor az egyik kihelyezett csapdában találtunk egy patkányvakondot” – magyarázta Dr. Richard Young a Durrel Wildlife Conservation Trust munkatársa. „Különösen értékes volt ez számunkra, mivel egy hónap leforgása alatt csupán egyetlen ilyen állatot tudtunk elkapni.”
„A patkányvakondok az egyetlen olyan ismert, ma is élő emlősök, amelyek méregfogak segítségével vadásznak” – tette hozzá Turvey. „Fosszíliák bizonyítják, hogy bizonyos, mára már kipusztult emlőscsoportoknak szintén lehetett méregfoga, ez azonban mára jószerivel eltűnt, s csupán a nagyon ősi fajokban maradt fenn.”
A kutatók egy egész patkányvakond-populációt fedeztek fel Haitin, ahol az erdőirtások, a betelepített mongúzok és kutyák miatt attól tartottak, hogy ez a ritka állat kipusztult a szigeten.
„Továbbra is nagyon sérülékeny csoportot alkotnak, ezért nagyon fontos, hogy felmérjük, hogyan tudnak túlélni ezek a ritka állatok” – fejtette ki Turvey.