Vigyázat: kényes adatok a használt mobilokban
A BT, a walesi University of Glamorgan és az ausztráliai Edith Cowan University közös...
A BT, a walesi University of Glamorgan és az ausztráliai Edith Cowan University közös kutatása kiderítette, hogy legalább minden ötödik használtan vásárolt mobiltelefonon maradnak érzékeny adatok. A kutatók több mint másfélszáz használt készüléket vizsgáltak, s ezekben a legkülönbözőbb adatokat találták: fizetésre vonatkozó információkat, céges pénzügyi adatokat, bankszámlával kapcsolatos részleteket, bizalmas üzleti terveket, értekezletekről szóló feljegyzéseket és egészségügyi adatokat is.
A legnagyobb mennyiségű információt a leselejtezett Blackberry eszközök tartalmazták (43 százalékuk tartalmazott olyan információkat, amelyekből az egyéneket, illetve céges vagy bizonyos személyes adataikat azonosítani lehetett). Az ok: ezeket a készülékeket számos esetben védelem nélkül hagyták, dacára annak, hogy az ilyesfajta hordozhatókban beépített biztonsági funkciók, például titkosítás is van. Elrettentő példaként azt a Blackberry eszközt említik a vizsgálatban résztvevők, amelyet egy nagy japán társaság európai, közel-keleti és afrikai (EMEA) régiójáért felelős kereskedelmi igazgatója használt. Az eszközön visszaállítható volt a híváslista, a címjegyzék, a napló és az üzenetek, megtalálták a szervezet üzleti tervét a következő időszakra, a legfontosabb ügyfelek nevét, a készülék tulajdonosának magánéletével kapcsolatos részleteket, például adatokat a gyerekeiről és a foglalkozásáról, az utazásairól, a családi állapotáról; orvosi bejelentkezési időpontokat, a fogorvosának és egyéb orvosaink a címét, bankszámlaszámokat és bankfiók-kódokat.
A mobiltelefonok persze kevésbé bonyolult eszközök, ennek ellenére a megvizsgált készülékek 23 százaléka is tartalmazott éppen elég egyéni információt ahhoz, hogy a kutatók azonosítani tudják az előző tulajdonost és annak munkaadóját.
A kutatás során az is kiderült, hogy a cégek valójában nincsenek tisztában azzal, hogy mennyi visszaolvasható adat van a mobileszközökön. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy amikor ezek a készülékek már nem használhatók hatékonyan (az élettartamuk általában egy és két év közötti), akkor általában semmilyen vagy csak nagyon minimális értékük van, és a legtöbb esetben senki sem törődik a rajtuk tárolt adatokkal, s a hatékony adattörlésről sem gondoskodnak.