2008. október. 22. 13:33 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. október. 22. 13:46 Tech

Jatropha a megoldás?

A termőföld bioüzemanyaggal történő bevetése - szakértők szerint – számottevően hozzájárult az élelmiszeripari válság megjelenéséhez. Az izraeli Galten Global Alternative Energy névre hallgató cég megtalálta a megoldást: Afrikában a jatropha nevű növény ideális biodízel gyártására.

© AP
A jatropha egy eredetileg Közép-Amerikában honos gyomféle, amely ma már Indiában, Afrikában és Észak Amerikában is megtalálható. A 30-40 évig élő növény jól tűri a kártevőket és a szárazságot, a hatékony mezőgazdasági művelésre alkalmatlan félsivatagos vidékeken is megél, bogyója erősen mérgező, négy darab szilványira megnövő terméssel már meg lehet ölni egy embert – ezért kerülik az állatok is. A portugál gyarmatosítók terjesztették el a 16. században a nagyvilágban, s mivel magjának kb. 35 százaléka olaj, már sokszor szóba került potenciális energiaforrásként. A harmadik világban régóta felfigyeltek a jatrophára, Indiában a vasútvonalak mentén termő növényekből származik bizonyos vonalakon a vonatok dízelszükségletének jelentős része, s a valutában szegény Myanmar, az egykori Burma is erre a növényre kívánja alapozni üzemanyagellátását.

Számos kutatás zajlott a nyugati világban is gazdaságos termelése és felhasználása érdekében, a német Daimler Chrysler Research kutatói is kísérleteznek vele, a Goldman Sachs a jövő egyik biodízel forrásaként határozta meg, de mindmáig gondot okozott, hogy vadnövényként igen ingadozó minőségű, nagyüzemi termelésre alkalmatlan terméseket adott. Most egy izraeli cég megoldást talált erre a kérdésre, valamint olajtartalmának tankokba juttatására. A Doron Levy és Shlomi Jonas vezette izraeliek Gánában kísérleteznek, ahol 30 helyivel egy 250 hektáros területen elvetették a helyiek által már régóta ismert jatrophát, amit azonban arrafelé mostanáig csak a parcellák elválasztására és a vadak távoltartására használtak.

Nagyratörő terveik részeként már ki is béreltek félmillió hektárt, ahol hamarosan nagyüzemben gyárthatják az olajat. A cég legnagyobb titka saját frissen kidolgozott technológiájuk, a jatrophabogyók olajtartalmának gazdaságos kinyerése. A cég információi szerint nekik sikerült az áttörés: míg az ehető biodízel forrásokból, a kukoricából vagy a szójából 2 és fél hektáronként csak egy tonna olajat sikerül kisajtolni, addig ugyanekkora, s mellesleg más mezőgazdasági művelésre alkalmatlan területen 3 tonna olaj lesz a jatrophából.

Egyelőre a pénzügyi világválság sem érte el a vállalkozást, még időben szereztek 10 millió dollárt a beindítás költségeire az Xpert Financial Group nevű izraeli befektető csoporttól.

Shiri Zsuzsa/Jeruzsálem

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.