2008. augusztus. 14. 16:27 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 14. 16:02 Tech

Már a civilek agyában turkálna az amerikai katonaság

Harcra késztető drogokat, katonák agyához csatlakoztatott robotokat, agyfürkész technológiákat kutat az amerikai katonaság, derül ki az amerikai védelmi minisztérium által felállított National Research Council bizottság jelentéséből.


Egyelőre még nem tudni, felhasználható-e a gyakorlatban bármilyen kognitív tudományt hasznosító új technológia, nyilatkozta a Wired magazinnak a NRC bizottság egyik tagja, Jonathan Moreno bioetikus, egyben a Mind Wars: Research and National Defense című, az agykutatás és a védelmi technológiák metszetét tárgyaló könyv szerzője. Az általa is jegyzett Emerging Cognitive Neuroscience and Related Technologies című tanulmány számos olyan lehetséges technológiát részletez, amelyekkel az amerikai kutatólaborok aktívan foglalkoznak.

Lassan nyitott könyv az emberi agy
© AP
Ilyen például az agyak olvasása és kontrollálása is. A pszichológiai modellek és a neurológiai képalkotási módszerek révén kvázi látható, hogy az emberek mit gondolnak, illetve hogy hazudnak-e, bár a tudomány sok tekintetben még mindig gyermekcipőben jár: nem mértük fel a különböző agyak közti variációs lehetőségeket, illetve azokat az eltéréseket, amelyeket az emberi agy öregedése okoz. A katonaság által alkalmazott "elmeolvasókkal" fogságbaejtett ellenséges katonák vagy terroristagyanús elemek agyát lehetne "átnézni", aki pedig ezt olvasva arra gondolna, bizonyos területeken vagy helyzetekben automatikusan mindenkit "átszkennelnének", nem feltétlenül téved. A jelentésben ugyanis szó szerint sugalmaznak: "egyes helyzetekben, amikor fontos hatást gyakorolni a lakosság gondolataira és érzelmeire, hasznos lehet tudni, hogy megértették-e azt az információt, amit átadtak nekik."

A katonák közvetlen kontrollálása egyelőre csak gyógyszerészeti szinten létezik még a kérdés azonban már sokszor felvetődött: ha az agyat már meg tudjuk változtatni, akkor miért nem tudjuk kontrollálni?

A jelentés hosszasan részletezi az agy és a gépek összekötésének lehetőségeit, többek között olyan robotprotéziseket, amelyek a meglévő testrészeket cserélik le vagy fejlesztik tovább, olyan kognitív vagy érzékekre ható beültetéseket, amelyek révén másképpen tudunk gondolkodni vagy felfogni a körülöttünk lévő világot, illetve olyan robotikus- és szoftversegédeket, amelyek révén fizikai hollétünktől távol is tudunk cselekedni.

Egyszerű szívimplant: ez még
publikus
A lehetőségeket hallva számos, jelenleg még meg nem válaszolható kérdés merül fel, például az, hogy a kibernetikus beültetések vajon milyen szinten változtatják meg egy katona világlátását, elméjét és érzékeit, illetve mi történik akkor egy ilyen implantátumokkal ellátott katonával, ha annak lejár a szolgálati ideje?

Lassan már közhelyszámba menő kutatási trendnek számítanak a különböző képességfejlesztő gyógyszerek és készítmények, amelyekkel kapcsolatban egyre több katonai fejlesztésről is hallani, többek között arról a szerről is, amelyekkel a katonák napokig ébren tudnak maradni. Moreno nem győzi hangoztatni: az eredmények és a spekulációk ellenére is túlságosan korai elmondani, hogy ezek a technológiák hogyan működhetnek a gyakorlatban.

A tanulmányban az is olvasható: az amerikai hírszerző szerveknek sürgősen össze kellene szedniük magukat, hiszen azok az országok, amelyekben a szoftverkutatás és -fejlesztés olcsó, valamint ahol a megfelelő képességekkel ellátott jelentős munkaerő van, valószínűleg sokkal fejlettebb technológiai háttérrel bírnak.
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.