2008. április. 11. 14:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. április. 11. 17:10 Tech

Leszámol az egyensúlyzavarokkal az új beültetés

Jelenleg rézuszmajmokon tesztelik két bostoni neurológus találmányát, amely képes semlegesíteni az egyensúlyrendszer problémáit.


Mi történik egyensúlyrendszer nélkül?
Trauma, fertőzés, egyes betegségek vagy akár antibiotikumos kezelések hatására is kialakulhatnak az egyensúlyrendszert érintő problémák.

A félköríves járatok hibás működése esetén nem tudjuk feltétlenül szemeinket egy helyben tartani, fókuszálni vagy éppen egyensúlyunkat megtartani sem. A zavarok esélyesen örök életre is megmaradhatnak.

Ilyen például az úgynevezett Meniere-kór, csak Amerikában az ezzel kezelt páciensekből félmilliót tartanak nyilván.
Dan Merfeld és Richard Lewis implantátuma a háromfélköríves járat viszonylag egyszerű felépítését használja ki. A kísérletben tesztelt függőleges járat a fej bal-jobb irányú mozgását érzékeli. A járathoz csatlakozó idegsejtek nagysebességű elektromos jelzéseket küldenek, amikor a fej balra fordul és alacsony sebességűt, amikor jobbra. Az implant ugyanezt a rendszert imitálja: a fejre szerelt mozgásérzékelő a fejforgást érzékeli, a jelet egy mikroprocesszor kapja meg, ami a forgási adatokat elektromos impulzussá alakítja, ezt pedig a belső fülbe ültetett elektróda kapja meg.

Merfeld és Lewis jelenleg laboratóriumi kísérleteket folytatnak, speciális tesztekre betanítható rézuszmajmokkal. Az egyensúlyteszt során az állatok végtagjaikat külön-külön mozgatható apró platformokra helyezik, majd azokat úgy mozgatják, mintha földrengés lenne: a tudósok ezek után lemérik, hogy az állat mennyire volt képes megtartani egyensúlyát. Az érzékelés során a majmok egy kormánnyal tartanak egyensúlyban egy vonalat a képernyőn: a zavart egyensúlyrendszerű alanyok (mind a majmok, mind pedig az emberek) a vonalat fejükkel egy állásban helyezik el a képernyőn.

A korábbi kutatások szerint a készülék képes a sérült egyensúlyérzékű mókusmajmokon segíteni: az implantátum bekapcsolt állapotában jobban tudták szemeiket stabilan tartani, míg fejüket mozgatták. A sikeres laboratóriumi vizsgálatok esetén nemcsak embereken tesztelhetik majd a rendszert, hanem a többi félköríves járatot is bekapcsolhatják az implantátum működésébe.
Hirdetés