A Home Invertory segítségével a könyvektől a vázákon át a...
A Home Invertory segítségével a könyvektől a vázákon át a bútorokig mindent nyilvántartásba vehetünk, ráadásul Windowson és OS X-en egyaránt.
Könnyű adatfelvétel
A program felülete tetszetős, a használata sem túl bonyolult. Több házat, lakást, irodát, esetleg egy panzió szobáit is kezelhetünk benne. A házról és annak szobáiról minden fontos tudnivalót megadhatunk, sőt, akár képeket is tárulhatunk róluk az adatbázisban.
Ugyanez vonatkozik a tárgyakra is. Eltárolhatunk róluk minden fontos információt, beszerzési dátum, kategória, érték, sorozatszám stb. Természetesen mindenhez kapcsolhatunk fotót és bővebb feljegyzést is. Még a számla fotóját is mellékelhetjük.
Ha esetleg nem találjuk a megfelelő kategóriát az alapértelmezettek között, létrehozhatunk tetszőlegeseket. Mivel a program angol nyelvű, így az eredeti kategóriák is angolul vannak.
Mindazonáltal minimális nyelvtudás birtokában is könnyen ki lehet rajta igazodni, s a felületnek köszönhetően nagyon gyorsan felvihetjük az adatokat (sajnos csak egyenként, mert importálási lehetőség nincs).
Biztonság
Mivel ezek az adatok általában azért elég személyesek, természetesen lehetőségünk van a teljes adatbázis lejelszavazására is. Sajnos a Maces verziónál ez nem egészen úgy működik, ahogy kellene, mert a jelszóval ellátott fájl megnyitásakor hibaüzenetet ad a program, de ha ilyenkor a Cancel gombra kattintunk, akkor „röhögve” beolvassa az állományt, még akkor is, ha a jelszó, amit megadtunk, valóban rossz volt. A windowsos változatnál nincs ilyen gond, ott a jelszavas állományt valóban csak a megfelelő kulcsszó birtokában tudjuk újra megnyitni.
Remélhetőleg a legközelebbi frissítésnél ezt majd orvosolják az OS X-es változatban.
Aki nem elégszik meg pusztán a jelszavas védelemmel, az a Vault24 szolgáltatásra előfizetve, online is eltárolhatja fontos adatait, közvetlenül a programból elérve azt. A programmal ellentétben ez a szolgáltatás nem ingyenes, projektenként és évente kell meghatározott összeget fizetnünk.
Export és keresés
A programban elkészített jegyzéket természetesen ki is nyomtathatjuk (meghatározhatjuk, milyen adatok kerüljenek nyomtatásra és jól áttekinthető listát kapunk mindenről), vagy ha éppen ahhoz van hangulatunk, CSV formátumba is exportálhatjuk az adatbázist, így később akár Excelben is megnyithatjuk azt.
Természetesen keresési lehetőség is van a programban, gyakorlatilag bármilyen részletre kereshetünk. Ettől függetlenül mi azért el tudnánk képzelni egy részletesebb szűrési feltételeken alapuló keresőt is (szűrni csak szobánkként és azon belül kategóriánként lehet, és rendezési lehetőség sincs túl sok). Cserébe viszont egészen gyorsan dolgozik a kereső, igaz, mi a teszt során azért nem vettük számba a lakás minden egyes berendezési tárgyát, vagy mondjuk egy négyezer darabos könyvgyűjteményt.
Mindent egybevetve azonban a program jól használható, kivált a windowsos változat. Macen azért még várjuk a jelszó gond megoldását, és mondjuk azt sem bánnánk, ha a fogd és dobd műveletekkel tudna valamit kezdeni, mert azért ez az OS X alatt eléggé beleivódik az emberbe...