Az egyik ilyen a Z-Cron, amelynek a segítségével szinte minden rendszerfunkciót...
Az egyik ilyen a Z-Cron, amelynek a segítségével szinte minden rendszerfunkciót időzíthetünk.
A program telepítése ugyan okot ad némi izgalomra, mivel német nyelvű, de szerencsére a Weiter (Tovább) gomb nyomkodásával túljuthatunk a dolgon, utána pedig már angol nyelven üdvözöl a program felülete.
A Z-Cron otthoni használatra ingyenes, de ha céges felhasználáson törjük a fejünket, akkor fizetnünk kell érte.
Fontos a jó időzítés
Első blikkre a Z-Cron nem igazán nyújt többet, mint az XP saját Ütemezett Feladatok elnevezésű megoldása (ezt a Start menü Kellékek/Rendszereszközök csoportjában érjük el, ha szeretnénk vele megismerkedni). Elindíthatjuk programokat mindenféle variációban (a hét adott napjain, megadott időpontban, ismétlődő dátummal, naponta többször stb.), paraméterezve, tetszőleges felhasználó nevében. Hurrá, akkor most van egy plusz programunk arra, amit a rendszerrel is simán megoldhatnánk.
Csakhogy a Z-Cron ennél azért kicsit többet tud, ami rögtön ki is derül, ha az új feladat felvételekor a Tools gombra kattintunk. Ekkor tűnnek elő ugyanis a program rejtett képességei. Így már kérhetünk tőle riasztást (amelyet akár e-mailben is elküld a megadott címre), rendszertakarítást (régi fájlok törlése, vagy egy adott mappa tartalmának likvidálása), másolást, letöltést, lekapcsolódást a hálózatról, adott alkalmazás vagy folyamat leállítását, fájlok megnyitását, médiafájlok lejátszását, a gép kikapcsolását, egy képernyőkép elküldését levélben stb. A különböző fájlműveletek végrehajtásának köszönhetően akár biztonsági mentések készítésére is alkalmas, bár erre azért jobb egy célszoftvert rendszeresíteni.
A funkciók működésének persze feltétele, hogy ne lépjünk ki a programból, hiszen ha teljesen bezárjuk, eléggé „megnehezítjük” a munkáját. Ha minden megfelelően üzemel, a Z-Cron leül a Tálcára az óra mellé és ott várja a megadott időpontok eljövetelét, amikor végre megmutathatja, mennyire sokoldalú.
A tesztek során nekünk két gondunk volt vele, ha az időpont megadásánál előbb választottunk mondjuk napot, mint órát és percet, a program végtelen ciklusba került (vagy lehet, hogy nem volt végtelen, de mi pár perc elteltével nem vártuk ki a lehetséges végkifejletet). Ezt mondjuk könnyen kiküszöböli az ember, bár ha azt nézzük, hogy üzleti felhasználásra pénzt is kell adnunk a programért, akkor mondjuk ez azért elég „ciki” hiba. A másik problémánk az volt, hogy a riasztási ablakban nem tudta megjeleníteni a hosszú ékezeteket, ha tehát kisregényt szándékozunk írni magunknak riasztás gyanánt, tegyük ezt ékezetek nélkül.
Ezeket leszámítva a Z-Cron remekül használható, s mivel több haszna van, mint amennyi problémával meg kell miatta küzdeni, bátran merjük ajánlani.
Akinek mégsem jönne be a dolog, annak javasolunk egy korábban bemutatott alkalmazást, ami ha nem is nyújt ennyit, de megbízhatóan üzemel.