Tech techline.hu 2008. augusztus. 05. 08:00

A mindent lejátszó digitális képkeret

No nem ez volt az első digitális képkeret, amit eddigi életemben kézbe vettem, de a...

No nem ez volt az első digitális képkeret, amit eddigi életemben kézbe vettem, de a Samsung SPF-83V-t annyi funkcióval vértezték fel, hogy az már bőven túlmutatott egy ilyesfajta eszközzel kapcsolatos elvárásaimon. Lehet persze, hogy csak én vagyok ennyire igénytelen ezen a téren, de az biztos, hogy a későbbiekre nézve is én jártam rosszul: mostantól vannak elvárásaim. :)

Modern külső
Digitális képkeretet a kulcstartó mérettől a hagyományos asztali képkeret verzión át a falra akasztható változatig szinte minden változatban vehetünk már. Az SPF-83V az asztaliak tartozik. Gyakorlatilag egy 8”-os LCD (800x600-as febontással). A fehér és átlátszó műanyag keveréke igazán modern külsőt kölcsönöz neki, talán csak a Samsung felirat nem illik valahogy a családi fotók alá, de hát a márkajelzés ugyebár manapság nem maradhat le sehonnan.

Elegáns és modern külső

A kezelőszerveket hátul találjuk, de egy kis gyakorlás után simán lehet őket használni akkor is, ha szemből nézzük a keretet (bár a jobbra-balra mozgás mondjuk a menüben a gombbal éppen ellentétes módon működik, mint ahogy azt az ember várná).

Kényelmesen elérhető kezelőszervek, bár a navigálás kicsit fura...

Tárhely
A keret 64 MB saját memóriát mondhat magáénak, ami mondjuk nem túl nagy, de 800x600-as méretre optimalizált képekből azért elég sok elfér rajta. Viszont a kevéske saját memória miatt bőségesen kárpótol, hogy komplett kártyaolvasót integráltak bele, használhatunk hozzá CF, SD, MMC, MemoryStick és xD kártyákat egyaránt. Az xD kártya behelyezése egy kicsit macerás a szűk helyen, de gyakorlat teszi a mestert. A tényleges tárhely tehát attól függ, mekkora memóriakártyát nyomunk bele, a típust pedig magunk választhatjuk meg. Elvileg...

Beépített kártyaolvasó

Mert a tényleges tárhely ennél a keretnél tulajdonképpen akár az internet is lehet, mivel a Samsung mérnökei wifi-vel is ellátták a „kicsikét”. Természetesen az sem gond, ha jelszóval védett a hálózat, a keret virtuális billentyűzetén azt is bepötyöghetjük.
Ha a kapcsolat megvan, képes RSS-feedekből vagy mondjuk a Windows Live Space oldalairól leválogatni a képeket, de ugyanígy megoszthatjuk vele a számítógép mappáit is, mint forrást. Driverek nem kellenek, az összekötés mikéntje pedig részletesen le van írva a mellékelt elektronikus kézikönyvben („természetesen” csak XP-vel és Vistával bemutatva). 
Mellesleg a Frame Manager szoftver is csak Windowson működik, de persze nem kell hozzá ragaszkodnunk, hiszen a keret saját memóriája simán elérhető csatlakoztatáskor, akár OS X alól is, bár figyelni kell, nehogy teleszemetelje a memóriát a rendszer a mellékes fájlokkal).

Formátumok
Bár a képernyő csak 800x600-as felbontású (amúgy nagyon szép képe van), a rendszer ennél nagyobb képeket is beolvas és megjelenít, így nincs szükség a képek előzetes módosítására. Az egyetlen kitétel, hogy a képek JPG, PNG vagy BMP formátumban legyenek.
A keret saját hangszóróval - sőt, hangkimenettel is - rendelkezik, így akár zenét is hallgathatunk vele (MP3, WMA vagy WAV fájlokat tud lejátszani), és ha már így alakult, akkor megbirkózik a videókkal is: MP4, WMV és MPEG-1 filmeket nézhetünk rajta (értelemszerűen nem HD minőségben).

Extrák és menü
A Samsung képkerete ezen kívül használható ébresztőóraként és óraként is, de ami még érdekesebb, amikor hozzákötjük a számítógéphez, választhatunk, hogy háttértárként, vagy mini monitorként szeretnénk-e használni. Nem egy „cinema kijelző”, de ha hirtelen kell egy kis plusz hely, még jól jöhet.

Hangkimenet és USB port

A keret menüje nagyon könnyen átlátható, a használatát pillanatok alatt elsajátíthatjuk, és a beállításokat is igyekeztek leegyszerűsíteni a készítők. Egyedül a jobbra/balra lépkedéssel sikerült nagyon megkeverniük (átállítani szerintem nem lehet, de lehet, hogy csak nem vettem észre).
Mindenesetre a Samsung ebbe a „gadgetbe” mindent belezsúfolt, ami csak elképzelhető egy ekkora méretű képkeret esetében. Attól függően, hogy hol vesszük, 30 ezer forint körüli áron juthatunk hozzá, ami a funkciókínálatot, a külsőt és a képminőséget elnézve kedvezőnek mondható. Egy modern lakás nélkülözhetetlen dísze lehet, de mondjuk neobarokk bútorok esetén lehet, hogy kicsit el fog ütni a környezettől. De ez talán már szőrszálhasogatás...

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.