2008. július. 22. 11:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. július. 22. 11:34 Tech

Javulna az élet, ha meszesítenék az óceánokat

Egyes tudósok szerint drámai csökkenést lehetne elérni az atmoszféra széndioxid-szintjében azzal, ha nagyobb mennyiségű meszet juttatnának a tengervízbe, írja a Physorg tudományos hírportál.


Ugyanis ha meszet adunk a tengervízhez, az növeli a víz lúgosságát, ennek következtében pedig a tengervíz több széndioxidot képes megkötni a levegőből és csökken annak a lehetősége is, hogy visszaengedje azt az atmoszférába. Míg az ötlet már 1995-ben is felmerült, a megvalósítást több esetben is egyszerű gyakorlati okok korlátozták: a mészkő mésszé alakítása költséges folyamat, amelynek során jelentős mennyiségű széndioxid szabadul fel.

A folyamat azonban, ahogyan a projekt weboldalán is olvasható, hiába generál széndioxidot, ha a meszet a tengerekbe juttatják, kétszer annyi széndioxidot képes megköti a tengervízbe, így teljes egészében karbonnegatív, azaz szénszármazékkal nem szennyező folyamatról beszélhetünk. A Physorg által megkérdezett londoni Corven cég képviselője azt nyilatkozta, az atmoszféra széndioxid-telítettségét akár az ipari forradalom előtti szintre is vissza lehetne csökkenteni.

A bolygó óceánfelületei a legjelentősebb széntemetőnek számítanak, évente csaknem 2 milliárd tonna szént nyelnek el - ha az elnyelés mértékét csak pár százalékkal lehetne emelni, az drámai széndioxid-csökkenést okozna az atmoszférában. Az ötlet iránt a Shell már annyira érdeklődik, hogy a projekt újabb kutatásait már a cég támogatja.

A projekt külön érdekesége, hogy open source kezdeményezés, azaz a résztvevők publikusan hozzáférhető oldalon osztják meg egymással ötleteiket, a kutatások menetét és azok eredményeit, hozzájuk pedig bárki csatlakozhat a kellő kritériumok birtokában.
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.