Már csak hét évünk maradt cselekedni a klímaváltozás ellen
Az ENSZ Nobel-díjas klímakutatói múlt hét pénteken hangsúlyozták: csupán hét évünk van arra, hogy biztonságos szinten stabilizáljuk a globális felmelegedésért felelős gázok kibocsátását.
A Physorg információi szerint Rajendra Pachauri a Klímaváltozást Felügyelő Kormányközi Panel (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC) elnöke az Európai Unió minisztereinek számolt be a meglehetősen rövid határidőről, s sürgette az EU-t, hogy vállaljon vezető szerepet a klímaváltozással kapcsolatos globális párbeszédben.
„Az ENSZ-egyeztetéseknek gyors eredményeket kell hozniuk” – foglalt állást Pachauri. „Ha ez nem sikerül, akkor nemcsak a jövő generációk, de a ma élők is jogosan neveznek majd bennünket felelőtlennek. Az EU-nak a kezébe kell vennie az irányítást. Ha az unió ezt nem teszi meg, attól tartok, bármilyen más erre irányuló próbálkozás össze fog omlani.”
A panel elnöke szerint óriási elvárásokkal kell szembenézni a témával kapcsolatban. Pachauri szerint az uniós irányítás nélkül nem lehet meggyőzni az USA-t sem, hogy csatlakozzon a kezdeményezéshez.
Az IPCC negyedik értékelő tanulmánya – amelyért a panel tagjai Al Gore volt amerikai alelnökkel együtt tavaly megkapták a Nobel-békedíjat – egyértelművé tette, hogy a klímaváltozásért egyértelműen az emberiség a felelős.
Pachauri figyelmeztetett, hogy rohamosan fogy az idő, s emlékeztetett, hogy a XX. század eleje óta az átlaghőmérséklet 0,74 Celsius-fokkal emelkedett.
„Kritikus fontosságú, hogy kihasználjuk a most kínálkozó lehetőségeket, mivel a tervek szerint a globális felmelegedést okozó gázok kibocsátásának 2015-ben kell tetőznie, s a szintnek utána már csak csökkenie szabad. Ennél további késlekedést nem engedhetünk meg magunknak.”
A klímakutató hangsúlyozta, nagyon komoly erőfeszítéseket kell tenni, hogy a kitűzött cél megvalósulhasson, mert egyre több bizonyíték kerül a kutatók kezébe, amelyek szerint a felmelegedés gyorsuló tendenciát mutat.