2008. június. 27. 14:02 MTI Utolsó frissítés: 2008. június. 27. 14:03 Tech

Babot és spárgát termeszthetnénk a Marson

A Phoenix-szonda által vett minta első elemzései szerint a Mars talaja tartalmaz az élethez szükséges alkotóelemeket - közölték a NASA kutatói.

Az első minta, amit a markolókanál kivájt a talajból
© NASA
A május 25-én landolt Phoenix űrszonda robotkarjával kiemelt talajminta első elemzése azt mutatta, hogy az a vártnál lúgosabb. A markolókanállal nyert mintát a Földről szállított vízzel keverte össze a robot, majd egy teáscsésze-méretű belső kemencébe juttatta. Az ebben elhelyezett érzékelők előzetes eredménye szerint a marsi talaj pH-ja 8 és 9 között van (a semleges kémhatás pH-ja 7), és magnézium, nátrium, kálium, valamint klór található benne.

"Ez az a fajta talaj, ami a hátsó kertekben szokott lenni, inkább lúgos kémhatású. Egész jól megél benne a spárga, a zöldbab, ezért nagyon izgalmas számunkra" - mondta az újságíróknak Samuel Kounaves, a kémiai laboratórium vezető kutatója.

Az előzetes vizsgálatok alapján nem állítják a kutatók, hogy valóban megtalálható valamilyen élet a talajban, azt azonban igen, hogy eddig megismert tulajdonságai kedveznek az élet kialakulásának.

"Semmi olyat nem tartalmaz, ami kizárná az életet. Valójában nagyon barátságosnak tűnik. Semmi nem utal arra, hogy mérgező lenne" - emelte ki Kounaves, a Tufts University munkatársa.

Egy másik kísérletben magas hőmérsékletre hevítették a talajmintát, és az így keletkezett gázokat elemezték, aminek során vízgőz nyomait találták meg.

"Ez a talaj egyértelműen kapcsolatba került vízzel a múltban" - mondta William Boyton, az Arizona Egyetem kutatója.

A Phoenix eddig nem talált szerves szénvegyületekre utaló jeleket. Talált viszont az elmúlt héten jeget a talajfelszín alatt. A legutóbbi kísérlet pedig arra irányul, hogy a talaj ásványianyag-tartalmát megállapítsák a kutatók. A földi irányítócsapat vezetésével a Phoenix a következő talajmintát még mélyebbről veszi a felszín alól az elemzéshez.

Hirdetés