Az XP-n még nem jött el az ideje az upgrade-nek, hiszen olyan kiegészítőket...
Az XP-n még nem jött el az ideje az upgrade-nek, hiszen olyan kiegészítőket használok, amelyek még nem kompatibilisek az új Firefox-szal. De ha azok lesznek, azonnal váltok, mert a Firefox 3 valóban gyors. A Gmail, a Google Docs mind-mind olyan honlapok\szolgáltatások, amelyek szeretnek belassulni – hiába gyors az új Gmail-es kezelőfelület, hiába javítgatják a Google Docs-ot, egy-egy műveletnél gyakran elgondolkoznak, s ez bizony bosszantó. A Ubuntu Linuxon futó Firefoxon viszont nyoma sincsen ilyesminek, annyira gyors a kis böngésző, hogy az elképesztő. Igaz, hogy még mindig eszi a RAM-ot, akár 150 megás fogyasztás is előfordul, mégis a rendszer stabil marad, egy pillanat alatt válthatunk a fülek között, az ablak tálcára helyezése és maximalizálása is azonnal megtörténik.
Tetszenek az új smart bookmarkok is, amelyek a legtöbbet látogatott, és legutóbb könyvjelzővel ellátott webhelyeket rendszerezik, de az iTunes smart playlistjeihez hasonlóan magunk is kialakíthatjuk vele a saját szabályainkat. Az új Firefoxot minden rendszerhez illő grafikus felülettel látták el, hogy ne lógjon ki a többi ablak közül. Ezt még az Ubuntu GUI-nál is ízlésesen megoldották.
És ha ez nem lenne elég, a címsáv is okosodott, nem csupán az eddig látogatott honlapok címének kezdőbetűi alapján ajánl fel lehetőségeket, hanem figyelembe veszi a címsor összes elemét, tehát például a cikk címét is, és szavanként keres. A letöltés manager is új funkciókkal gazdagodott, megnyitja a legutóbb letöltött fájlokat tartalmazó mappát, és ha netán lefagyna a rendszer, vagy csak véletlenül kiléptünk a Firefoxból, akkor a letöltéseink úgy folytatódnak, mintha mi sem történt volna. Olyan apróságokra is odafigyeltek a fejlesztők, mint a jelszókezelő: innentől kezdve a belépés után is megjegyeztethetjük a belépési információnkat a tűzrókával. Eddig ugyanis ezt csak a belépés előtt tehettük meg, aminek eredményeképpen rossz adatokat is megadhattunk a böngészőnek.
A Firefox 3 igazán nagy újítása a gyorsulás, amin ezúttal nem kell vitatkozniuk a Mozilla és a Microsoft mérnökeinek, annyira egyértelműen érzékelhető a különbség. Az apró javítások pedig még akadálymentesebbé teszik a böngésző használatát, amelynek eddig sem a csili-vili kinézet és a számtalan funkció, hanem a lehető legtesthezállóbb és magától értetődően használható kezelőfelület volt a lényege. Az extra igényekre pedig ott vannak a kiegészítők, amelyek lassan mind kompatibilisek lesznek az új Firefoxszal.
Úgy tűnik, az Explorer megint loholhat a Mozilla után: ezt nehéz lesz behozni.