Tech techline.hu 2008. május. 27. 05:30

Így gyorsíthatja a torrentezést!

A torrentező felhasználók két csoportba oszthatók aszerint, hogy aktív vagy...

A torrentező felhasználók két csoportba oszthatók aszerint, hogy aktív vagy passzív módon csatlakoznak a hálózathoz. Amikor a tracker úgy látja, hogy egy felhasználó tűzfal mögött van és nem tud bejövő kéréseket fogadni, vagyis más felhasználók nem tudnak kapcsolódni hozzá, hanem csak ő tud másokhoz, akkor az passzív módot jelent. Eszerint az aktív felhasználó bárkihez tud kapcsolódni, míg a passzív csak az aktívhoz, tehát sok passzív felhasználó esetén a sebesség jelentősen kevesebb lehet, mint ideális esetben. A probléma megoldása látszólag igen egyszerű: nyitnunk kell egy portot a router tűzfalán a torrent kliens számára. Sokan mégsem tudják mihez nyúljanak, vagy egyszerűen csak tapasztalatlanságukból adódóan nem mernek belepiszkálni a router beállításaiba, hiszen tudják, könnyen megégethetik magukat. Nekik kínál segítséget a Portforward.com oldala.

Az oldalon rengeteg hasznos információt lehet találni, ám nekünk most csak a routerekkel foglalkozó szekcióra van szükségünk. Itt - mivel minden router más és más, és adott esetben gyártónként is eltérő kezelőfelülettel találkozhatunk- ki kell választanunk a saját routerünket. A következő lépésben az általunk használt szoftver megadása következik. Mivel számos esetben szükség lehet egy-egy port megnyitására, ezért rengeteg alkalmazás közül választhatunk. Példaként válasszuk a Bitcometet.

A következő aloldal már az igényünkhöz igazodva jelenik meg. Az oldal tetején a Bitcometből lopott képernyőképeket láthatunk, amelyek segítségével még angol tudás hiányában is könnyedén eligazodhatunk.  Először a szoftver által figyelt portot kell megnéznünk, majd be kell írni a hozzá tartozó rubrikába az oldalon.

Írjuk be a szoftver által figyelt portot!

Ezután a gépünk IP címére lesz szükség. Fontos, hogy fix IP-nk legyen, mivel a későbbiekben a router csak az általunk meghatározott IP címmel rendelkező gép vagy gépek számára engedélyezi a port használatát. Ha még nincs fix IP-nk, akkor azt a Vezérlőpulton belül, a Hálózati kapcsolatoknál adhatunk a gépünknek. Itt, jobb gombbal kattintva a használt hálózati csatolóra, a Tulajdonságoknál tehetjük meg ezt, illetőleg itt nézhetjük meg jelenlegi IP-nket. Ha biztosak vagyunk benne, hogy fix címünk van, ám annak értékével nem vagyunk tisztában, akkor az ellenőrzést a fentinél egyszerűbben is elvégezhetjük. A Start menü Futtatás ablakába írjük be az ipconfig parancsot és nyomjunk Entert. A felugró ablakból már könnyedén átmásolhatjuk a címet a Port Forwarding oldalra.

Egy egyszerű másolás a feladatunk

Lépjünk be a router kezelőfelületébe. Ezt úgy tehetjük meg, hogy annak IP címét beírjuk a böngésző címsorába (alapesetben többnyire 198.168.0.1).  A továbbiakban már nyugodtan hagyatkozhatunk az oldalra, az ugyanis képek segítségével elnavigál bennünket a megfelelő aloldalra, és az általunk megadott információk szerint kitölti a szükséges rubrikákat.

Át kell másolnunk az oldalon látható paramétereket routereünk megfelelő rubrikáiba

Ilyenkor a router újraindul, majd pár másodpercet követően ismét munkába áll. Zárjuk be a router kezelőfelületét, visszatérhetünk a munkához.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.