Kívülről nem is nagyon lehet észrevenni, de a szkennerek letapogató egysége...
Kívülről nem is nagyon lehet észrevenni, de a szkennerek letapogató egysége gyökeresen megváltozott az utóbbi időben. Sok gyártó már CCD elemeket használ, olyanokat, mint amilyenek a digitális kamerákban találhatók. Ennek eredménye, hogy a készülékek már „messzebbre” is élesen látnak. Ez azután azt is lehetővé teszi, hogy tárgyakat szkenneljünk, így háromdimenziós objektumokról is tudunk nagyfelbontású képeket készíteni.
A mellékelt videobemutatón egy igazán nem drága (kb. bruttó 20 ezer forint) fotószkennert, a HP G2710-et próbáltuk ki, megnéztük, hogyan lehet 3D-ben szkennelni.
Két kis modell autót tettünk a lapolvasó üveglapjára. Természetesen így nem lehetett a tetőt ráhajtani az eszközre, ezért, hogy a külső fény ne zavarjon, egy kendővel letakartuk a tárgyakat. Ezután a készülékhez adott szoftverrel készítettünk egy előnézeti képet, beállítottuk azt a területet, ahol a tárgyak voltak, és elvégeztük a beolvasát. A kész képen tökéletes színekkel és részletgazdag felbontásban láttuk viszont a kis autókat.
A tárgyak szkennelése természetesen csak egy érdekes lehetőség, hogy kisebb objektumokról gyorsan tudjunk képeket készíteni. Azt azonban figyelembe kell venni, hogy a szkenner CCD-it elsősorban az üveglapra fektetett iratok, fényképek beolvasására állították be, így a nagyobb tárgyak távolabbi részein már komoly optikai torzulások is előfordulhatnak.