2008. április. 28. 17:16 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. április. 28. 17:06 Tech

Hulladékból termel üzemanyagot a baktérium

Egy apró amerikai cég olyan módszert fejlesztett ki, amelynek segítségével gyakorlatilag bármilyen szemétből – növénymaradványok, háztartási szemét, használt abroncsok, faforgács – autókban is használható üzemanyagot lehet előállítani.

Az Autoweek.com weboldal értesülései szerint a módszert kifejlesztő Coskata azt állítja, a baktériumokat munkára fogva gallononként (3,8 liter) egy dollárért lehet előállítani autókban is alkalmazható etanolt, amelyet legalább kétszer ennyiért lehet továbbértékesíteni.

A cég mögött a General Motors áll stratégiai befektetőként, amelyet a detroiti autókiállításon jelentettek be. Az Illionis államban található Warrenville-ben székelő Coskata 35 embert alkalmaz.

„A legtöbb hozzánk hasonló cég cellulózból állítja elő az etanolt úgy, hogy különböző enzimek segítségével kinyerik a cukrot a szerves anyagból” – magyarázta Wes Blosen a Coskata alelnöke. „Mi nem így csináljuk.”

A vállalat által kifejlesztett bioreaktorban 2200 Celsius fokra hevítik a hulladékot, amelyből hamu, szén-monoxid, hidrogén és szén-dioxid keletkezik. A hamut a mezőgazdaságban használják fel, a gázokat pedig úgynevezett anaerob (oxigént nem igénylő) baktérium-telepekhez vezetik, amelyek elfogyasztják azokat és végtermékként etanolt állítanak elő.

„Úgy lehet elképzelni, mint egy akváriumot” – tette hozzá Bolsen. „Csak a baktériumok hasznos anyagot hagynak maguk után.”

A Coskata módszerének előnye, hogy a kukorica-alapú etanollal szemben csak hatodannyi a vízigénye, vagyis egy gallon etanol előállításához csupán ugyanennyi vízre van szükség. A gáz előállítása során végtermékként hő is keletkezik, amely további felhasználásra ad lehetőséget. Bolsen szerint ha már fut az emésztési folyamat, a hulladékból akár két perc alatt is előállítható az üzemanyag.

Az alternatív üzemanyag iparban megjelenő kis cégek többségével ellentétben a Coskata nem tervezi, hogy nagy mennyiségben állítson elő etanolt, ehelyett inkább a módszert és a baktériumtörzset értékesítené nagyobb cégek számára, amelyeknek megvan a szükséges pénzügyi háttere a költséges tömegtermelési infrastruktúra kiépítésére.

„Úgy is mondhatnám, hogy mi szolgáltatjuk a „szoftvert”” – magyarázta Bolsen. „Licenszeljük a módszert és gallononkénti „jogdíjat” számlázunk ki. Így marad időnk arra, hogy tovább kísérletezzünk a laborban, jobb folyamatok és hatékonyabb baktériumok után kutatva.”

A cég egyik kockázati befektetője április 24-én jelentette be, hogy egy évi 40 000 gallon előállítására alkalmas bemutató üzemet épít, ha pedig ez sikeresnek bizonyul, a következő létesítmény már évi több millió gallonos termelést is lehetővé tesz majd.