Titokban, rejtve is mobilozhatunk
Akkor is telefonálhatunk vagy internetezhetünk a jövőben, ha mindkét kezünkben súlyos bevásárlószatyrokkal cipekedünk éppen, vetítik előre a lehetséges jövőt a Microsoft és a University of Washington fejlesztőmérnökei.
A megoldás a MUCI (muscle-computer interface) névre keresztelt, alkaron hordható különleges pánt, amely az alkar izmainak finommozgását érzékeli és ebből visszakövetkezteti, hogy a pánt hordója hogyan mozgatja ujjait.
A MUCI révén a belátható jövőben a számítógépeket, okostelefonokat és egyéb hordozható elektronikai termékeket akkor is lehet majd kezelni, amikor a felhasználó el van foglalva - vezetés vagy éppenséggel egy meeting közben.
A pánt az ujjakat mozgató alkarizmok remegése által keltett feszültségeket érzékeli és dekódolja vissza mozdulatokra. A kezelés egyszerű - a tíz érzékelővel felszerelt pántot csak fel kell csúsztatni az alkarra, majd egy kalibrációs tesztsort kell lefuttatni, ezzel egyszerűen meg lehet tanítani a szoftvert, hogy a különböző mozdulatokat hogyan észlelje. Az eddig elvégzett tesztek alapján úgy tűnik, a rendszer 95 százalékos pontossággal képes érzékelni az ujjmozdulatokat, illetve képes megkülönböztetni még azt is, hogy az egyes ujjperceket milyen erősen feszítették meg vagy hajlították be.
Desney Tan, a Microsoft fejlesztője szerint a rendszer kifejezetten jól működik akkor, ha a karok például az asztalon nyugszanak, de a MUCI ettől a ténytől eltekintve még igen kiforratlan állapotban van. Egyszerű parancsokat már lehet neki adni, például a kisujj megremegtetésével vezetés közben is fel lehet venni a telefont, de azt nem lehet tudni, hogy a gépelést hogyan lehet megoldani - Tan reméli, hogy a jövő felhasználóinak nem kell használniuk majd a klasszikus Morse-kódot.