Eltalálták a Föld felé zuhanó kémműholdat: mi lesz a mérgező anyaggal?
Egy amerikai cirkálóról indított rakétával helyi idő szerint szerdán 210 kilométeres magasságban eltalálták a meghibásodott, Föld felé zuhanó kémműholdat - közölte a Pentagon.
Sikeresen elfogták a műholdat - fogalmazott az amerikai védelmi minisztérium egy névtelenséget kérő tisztviselője. Az irányíthatatlanná vált, óránként 17 ezer mérföldes (óránként 27 358 kilométeres) sebességgel haladó mesterséges holdat a Csendes-óceánról, a Lake Erie cirkálóról felbocsátott, átalakított SM-3-as rakéta találta el. (Az SM-3-ast eredetileg ellenséges ballisztikus rakéták megsemmisítésére tervezték.)
Az előzetes elképzelés az volt, hogy a rakéta a műhold üzemanyagtartályába csapódik be, s robbanás nélkül, pusztán az ütközés erejénél fogva "megsemmisíti" azt. A tartály fél tonnányi súlyosan mérgező anyagot, hidrazin gázt tartalmazott, s a cél az volt, hogy megelőzzék ennek a veszélyes anyagnak a visszakerülését a Földre. A Pentagon egyelőre nem tudta megerősíteni, hogy a vegyszert tartalmazó tartály széthullott-e darabjaira. Erre a megerősítésre állítólag 24 órát várni kell.
A minisztérium közölte: mivel a műhold már alacsony pályán haladt, a keletkezett törmelék jelentős hányada azonnal belép a Föld légkörébe, ahol szinte teljes egészében el fog égni. Az űrszemét 24-48 órán belül megsemmisül, a maradék törmelék pedig 40 napon belül jut be a légkörbe.
Az akció különlegessége, valamint a nagy nemzetközi visszhang és a politikai következmények miatt személyesen Robert Gates védelmi miniszter adta ki a végrehajtási parancsot.
A hét végén Oroszország bírálta a kémműhold lelövésének tervét, mondván, hogy az tulajdonképpen az amerikai rakétaelhárító rendszer tesztje. Moszkva szerint az akció "Washingtonnak arról a szándékáról tanúskodik, hogy kiterjeszti a világűrbe a fegyverkezési versenyt". Kína szintén aggodalmát hangoztatta a műhold tervezett lelövése miatt.
A kémműholdat 2006 decemberében bocsátották fel, de néhány órával a pályára állás után megszakadt vele a kapcsolat. Az Egyesült Államok utoljára a 80-as évek közepén hajtott végre a mostanihoz hasonló műveletet. A CNN korábbi becslése szerint a műhold lelövése 30 millió dollárba került.