Nem jelent komoly veszélyt a Föld felé tartó kémműhold
Amerikai kormányzati tisztviselők és szakértők szerint nem jelent veszélyt emberekre az a működésképtelen amerikai kémműhold, amely néhány héten belül eléri a Föld légkörét és megsemmisül.
A L-21 jelzésű, a Vandenberg támaszpontról 2006-ban felbocsátott műhold irányíthatatlanul zuhan. A Lockheed Martin konszern által készített, több százmillió dollárt érő szerkezet soha nem működött, a szolgálatot röviddel azután felmondta, hogy alacsony Föld körüli pályára állt. Pályájának magasságából már több mint 70 kilométert veszített, s jelenleg 280 kilométerre van a Föld felszínétől. Süllyedése a napi egy kilométerről 8 kilométerre gyorsult, így várhatóan február végén, március elején csapódik be a légkörbe, amelynek sűrű rétegében a súrlódás miatt darabokra hullik és elég.
Az intenzív hőséget "túlélő" esetleges roncsdarabok valószínűleg a Föld felszínének több mint 70 százalékát borító világóceánba zuhannak - jelentette ki hétfőn Gordon Johndroe, az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője.
Bryan Whitman, a Pentagon szóvivője emlékeztetett arra, hogy az utóbbi 50 év alatt mintegy 17 ezer, ember által készített tárgy hullott vissza a Föld légkörébe, de egyik sem okozott súlyos problémát. A legrosszabb eset 1997-ben történt, amikor egy Delta-II rakéta 255 kilogrammos üzemanyagtartálya egészben maradt, és Texasban egy farmer házától 45 méterre csapódott be.