Mielőtt rátérnénk az ingyenes megoldásokra, mindenképpen említést...
Mielőtt rátérnénk az ingyenes megoldásokra, mindenképpen említést kell tennünk az egyik freeware alkalmazás „alapjáról". A PagePlus X2 valójában tökéletesen megállja a helyét a DTP világban, ráadásul az ára töredéke a bevezetőben említett két népszerű, professzionális alkalmazásénak. Könnyen készíthetünk vele naptárakat, HTML alapú e-maileket, PDF slideshow-kat, magazinokat, brosúrákat, könyveket vagy éppen képeslapokat, egyszóval mindent. Megkönnyíti a munkát a benne lévő rengeteg, különféle sablon, így kezdőknek, a DTP-vel ismerkedőknek valóban kitűnő választás a PagePlus X2. Olcsó, de jó!
PagePlus 9 SE
Az otthoni felhasználóknak azonban egy másik alternatíva is a rendelkezésükre áll, teljesen ingyen: a PagePlus egy korábbi verziója. A PagePlus 9 SE ugyan némiképp butított, ám otthoni használatra kitűnő. Rengeteg sablon segíti a kezdő lépések megtételét, ha pedig már belejöttünk, a képeslaptól a könyvig mindent betördelhetünk vele. De készíthetünk meghívókat, prospektusokat, étlapokat, posztereket, és egy kis ügyességgel még PDF dokumentumokat - például szépen tördelt e-bookokat - is, mert bár ez a funkció az SE változatban nincs beépítve, de korábbi cikkünk segítségével az elkészült műremeket bárki „kinyomtathatja” PDF-be, szintén ingyen.
A programban rajzeszközöket is találunk, így a különböző formák gyors megrajzolásához sem kell kilépnünk, és különféle szövegeffekteket is használhatunk a programon belül.
A program használatához szükségünk lesz egy ingyenes aktiválásra, amelyet a PagePlus 9 SE első indításakor végezhetünk el.
Scribus
Akinek valamiért kevésnek tűnik a Serif PagePlus 9 SE eszköztára, az egy valódi profi megoldást is talál az ingyenes kínálatban. A Scribus ízig-vérig kiadványszerkesztő, viszont kevesebb mankót biztosít a kezdőknek, mint a PagePlus 9 SE.
Ha azonban úgy érezzük, mi többre vagyunk hivatottak, de a továbblépésért még mindig nem szeretnénk áldozni, próbáljuk ki a Scribust. Márcsak azért is, mert cross-platform, vagyis mindegy, hogy OS X, Windows vagy Linux előtt ülünk, a Scribust bármelyiken használhatjuk (bár OS X-re sajnos csak PPC-s változat van). Örömhír viszont, hogy a windowsos változat magyar menükkel „várja az érdeklődőket”. Használatához a Ghostscriptre is szükségünk lesz, de azt szintén ingyen szedhetjük le az internetről.
A Scribus a maga módján professzionális tördelőprogram, akár DTP munkára, nyomdai előkészítésre is használhatjuk (van CMYK kezelés is). Felépítésében és működésében amúgy is igyekszik követni a „nagyokat”, bár például a szövegek kezelése kicsit talán túl van bonyolítva, legalábbis elég kusza a hozzá tartozó panel és a külön használható szövegszerkesztő modul is. Viszont ingyen van, ami, tekintve a hasonló szoftverek árát, azért elég meggyőző lehet néhány esetben, ráadásul gyorsan hozzá lehet szokni a használatához Otthonra persze több mint tökéletes, és itt most elsősorban erre koncentrálunk.
Az EPS, PDF és SVG export lehetőség kifejezetten hasznos, és a szerkesztett anyagokat bármikor átvihetjük másik gépre a Collect for Output... menüpontot használva (ez a magyar verzióban is így szerepel). Ilyenkor a fontokat, képeket és minden beállítást egy kiválasztott mappában tárol el a program. Amúgy néhány remek extrát is kapunk, ilyen például a vonalkód-szerkesztő, a betűtípus előnézet ablak, a színkerék, és persze a helyesírás-ellenőrző és elválasztó modul (magyarul is). Természetesen használhatunk mesteroldalakat és a különleges karakterek beillesztéséhez is kapunk segítséget.
A két ingyenes program közül a Serif PagePlus 9 SE talán az, amely a leginkább megfelel a kezdőknek, otthoni hobbi kiadványszerkesztéshez. A Scribus segítségével viszont mélyebbre merülhetünk a DTP világába, de mivel ingyen van, a bátrabb kezdőknek is megfelelő választás lehet.