Tech techline.hu 2007. december. 03. 17:51

Kipróbáltuk: Book Collector - könyvtáros a PC-n!

A hibás jóslat oka, hogy az IT-szakértők és jósok annak idején nem gondoltak...

A hibás jóslat oka, hogy az IT-szakértők és jósok annak idején nem gondoltak bele abba, hogy teljesen más élményt és elfoglaltságot nyújt a képernyőn való olvasás mint az igazi papír könyvek és újságok forgatása. A kettőnek kb. annyi köze van egymáshoz mint a TV-nézésnek a szinházhoz - azaz nem sok:-) 

A könyvek tehát maradnak, bármennyire fejlettek is vagyunk és leszünk a jövőben. A könyvekkel kapcsolatos dolgok, úgymint kategorizálás, gyűjteménybe rendezés illetve újabb és újabb értékes példányok keresése azonban megváltoztak (gondoljunk csak az elektronikus könyvtári rendszerekre). Itt az idő, hogy otthoni könyvespolcaink tartalmát is elegánsan, átlátható módon rendszerezzük – természetesen a PC segítségével. Ha csak egy egyszerű katalógus-szoftverről lenne szó, akkor persze semmi izgalmas nem lenne a dologban – hiszen akár egy Excel táblába is begépelhetjük könyveink címeit és szerzőjét... A Book Collector azonban jóval több ennél. 

A Zseniális Nemere István művei töltődnek az Amazon adatbázisából...


Kezdjük mindjárt azzal, hogy ezt a programot használva nem kell gépelünk, mivel a regények és kiadványok tartalma, adatai és borítója teljesen automatikusan kerül az adatbázisba. Hogyan? Nos nagyon egyszerűen. Nekünk csak a könyv címet kell megadnunk (ha akarjuk a szerzőt is megadhatjuk persze), a szoftver automatikusan megkeresi nekünk a neten a könyvet (alapból az Amazon-on és a kongresszusi könyvtárban keres, de beállíthatunk sokkal több lehetőséget is). Ha megvannak az adatok, akkor máris bekerült adatbázisunkba a kötet: borítóval, a kiadás dátumával, és mindenféle egyéb infóval együtt. Ha több hasonlót (vagy több kiadást) talál, akkor nekünk kell kiválasztanunk azt a példányt, amelyik megvan. Elég kevés az esély arra, hogy valamit nem találunk meg, hiszen a keresési helyek tetszés szerint bővíthetők (pl. Powell´s, Ausztrál Nemzeti könyvtár, British Library és minden amit csak el tudunk képzelni...). Ha mégsem sikerül valamit automatikusan letölteni, akkor természetesen kézzel is hozzádhatjuk gyűjteményünkhoz a darabokat.  Amennyiben egy adott könyvnek van ingyenes e-book verziója (vagy esetleg mi rendelkezünk egy elektronikus példánnyal is) akkor egy katintással máris olvashatunk.

A Gyűrűk Ura. Naná ! Nem létezhet könyvespolc eme darab nélkül...

Az adatbázist tetszés szerint listázhatjuk, szerző, kategória, cím, oldaszámok és minden egyéb szerint. Természetesen kereshetünk is benne. Ha esetleg van egy könyvesboltunk (vagy antikváriumunk) akor is hasznát vesszük a Book Collectornak, hiszen az otthoni használaton felül még rengeteg plusz funkciót kínál – például vannak professzionális használatra való adatmezők (beszerzési ár, eladási ár, beszerzés ideje, stb.), ráadásul saját kategóriákat is készíthetünk a beépítetteken felül (pl. készíthetünk egy horror-sci-fi-erotikus-kalandkrimi besorolást:) A szoftver kezelése egyszerű, az új adatábzis létrehozása után egy szabvány windows-os felületen dolgozhatunk. Egy példa-adatbázist is tartalmaz az ismerkedéshez.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.