Több internetes adatbázisban is el lehet érni a Föld egyre részletesebb műholdas...
Több internetes adatbázisban is el lehet érni a Föld egyre részletesebb műholdas és rajzolt térképét. Azonban vannak olyan részletek, amelyeket a magasból sohasem láthatunk, és amelyek egészen máshogy néznek ki közelről.
A Degree Confluence Projekt arra vállalkozott, hogy összegyűjti a Föld azon pontjainak fényképét, ahol a földrajzi hosszúsági és szélességi körök metszik egymást. A képekhez leírás is tartozik, ami az adott földrajzi helyről szól, és amelyik elmondja a pont megközelítésének és a fénykép készítésének a körülményeit. A képek és leírások egy internetes adatbázisba kerülnek, amely egy különleges képet ad bolygónkról.
A kezdeményezésnek nem titkolt célja az is, hogy ugyanarról a pontról több felvétel is készüljön különböző időpontokban, így jól nyomon lehet követni, hogyan változik környezetünk az évek során.
Az ötlet Alex Jarrett-től származik, aki 1996 februárjában elhatározta, hogy egy ajándékba kapott GPS-szel felkeres egy „kerek” koordinátájú pontot. Ez az északi szélesség 43° 00' 00” és a nyugati hosszúság 72° 00' 00” volt. Az adott ponton fényképet készített, majd további hasonló tulajdonságú pontokra is elzarándokolt. Hamarosan többen is felfedezték azt a magán weboldalt, ahol gyűltek a képek és a leírások, és más országokból, földrészekről is hozzájárultak a gyűjtemény gyarapításához.
Amint a pontvadászat nemzetközi méretűvé vélt, a projekt szervezői elsődleges és másodlagos pontokra osztották a nevezetes kereszteződéseket. Az elsődleges pontok közé azok tartoznak, amelyek szárazföldön vannak, vagy olyan vízfelületen, ahonnan tiszta időben jól lehet látni a szárazföldet. A cél az elsődleges pontok felkeresése, de természetesen a megtalált másodlagos pontok is bekerülnek az adatbázisba.
A confluence eredeti jelentése között szerepel a találkozás, összefolyás, ami ennek a kezdeményezésnek az esetében az egész fokú hosszúsági és szélességi körük találkozási, metszés pontját jelenti. A „confluence huntig” ezeknek a pontoknak a megkeresését jelenti, a „confluence hunter” pedig a vadászokat, akik dokumentálják ezeket a nevezetes földrajzi helyeket.
Földünkön összesen 64442 olyan pont található, ahol az egész fokú hosszúsági és szélességi körök metszik egymást. Ezt a számot úgy kapjuk, ha az északi és déli sarkon található metszéspontokat egy-egy pontnak számítjuk. Ha levonjuk a sarkok közelében, az óceánokban található pontokat, 16174 olyan hely marad, ami bekerülhet az adatbázisba. Ezek közül 14027 szárazföldön található. Eddig 11932 nevezetes helyet találtak meg és dokumentáltak fényképpel. Egyvalami biztos: bárhol is vagyunk a Föld felszínén, biztos, hogy legfeljebb 79 kilométer távolságra találhatunk egy olyan pontot, ahol a keresztezik egymást a fő hosszúsági és szélességi körök.
Rövid idő alatt nagyon sok pontot felkerestek a projekt lelkes segítői. Az elsődleges pontoknak már csak körülbelül a tizedére nem jutottak el. Ezek mind olyan helyek, amelyeket nagyon nehéz megközelíteni. Vannak, amikor nehezen leküzdhető természeti akadályok állják el az utat: jég, mocsár, sziklafal vagy nagy magasság. Abból is adódhatnak gondok, ha lezárt magánterületen található a pont. A virtuális kereszteződések megtalálásához elengedhetetlen egy műholdas helymeghatározó eszköz használata. Sajnos vannak olyan országok, ahol tilos a magáncélú GPS-használat. Ilyen területeken még elég sok felfedezésre váró pont található.
Azonban annak sem kell elkeseredni, aki csak olyan pontokat tud felkeresni, ahol már jártak előtte. Az adatbázis létrehozásának és fenntartásának az is célja, hogy dokumentálja a környezeti változásokat, így nagyon fontos, hogy ugyanarról a pontról az idő múlásával több kép is készüljön. Így nyomon lehet követni, milyen változások zajlanak bolygónkon.
A Degree Confluence Projektre fokozottan is igaz, hogy nem a győzelem, hanem a részvétel a fontos. Persze jóleső érzés, ha valaki elsőként keres fel egy kereszteződést, de nagyon hasznos az őt követők munkája is.
Magyarországon 11 helyen keresztezik egymást az egész fokú hosszúsági és szélességi körök. Mind a tizenegy pont elsődleges és mind a tizenegy benne van már az adatbázisban. Az első pontot még 2001-ben regisztrálták. A 47°N 18°E, a Balatonban található, nem messze Alsóörstől. Ennek a pontnak a leírásánál is megtalálhatjuk az Antipode hivatkozást. Ez a földgömb pontosan ellentétes oldalán található kereszteződésre mutat. Aki eddig nem tudta, az innen is láthatja, hogy a hazai pontokkal ellentétes oldalon az óceán közepén találnánk magunkat, több mint ezer kilométerre a legközelebbi szárazföldtől.
Az országok listájánál megtalálhatjuk, hány elsődleges és másodlagos pont található területükön és ezek közül hányat találtak már meg. A látogatásokat több szempont szerint nézhetjük végig, időrendben, sikeresség vagy népszerűség alapján. Minden országnál közvetlen hivatkozást találhatunk a CIA üzemeltetésben működő The World Factbookhoz, ahol részletes, rendszeresen frissített gazdasági, politikai, földrajzi, kulturális információkat olvashatunk.
Az internetes adatbázisban egy-egy pontról nagyon sok információt tárolnak. Ezek egy részét a virtuális kereszteződést meglátogatók maguk töltik fel. Ilyenek a képek és a legtöbbször igen kalandos megtalálás leírása. Az sem ritka, hogy ezekben a leírásokban részletesen bemutatják a környéket, a természeti és kulturális nevezetességeket. A legtöbb kereszteződés vadász arra is gondol, hogy megkönnyítse az utána következő dolgát. Tanácsokat ad, milyen irányból, esetleg milyen közlekedési eszközzel vagy éppen milyen időpontban érdemes megközelíteni egy-egy pontot.
A pontok adatainál olyan bejegyzést is el lehet helyezni, amely az esetleges sikertelen kísérletről vagy tervezett látogatásról szól.
A pontok egyéni oldalain internetes hivatkozásokat is találhatunk, amelyek a MultiMap, a MapQuest és a Worldwide Confluence Navigator megfelelő oldalaira vezetnek.