2007. november. 23. 14:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. november. 23. 14:12 Tech

Teszteltük a legjobb ingyenes online képszerkesztőket

Ha egy képet kellene kicsit átszabnunk, és éppen egy olyan gép elé kerülünk, amelyre nincsen telepítve egyetlen képszerkesztő sem, viszont van internet, akkor próbálkozzunk a remek online képszerkesztőkkel!

Így azután nem „szemeteljük” össze a gépet – amelyen éppen vendégeskedünk – mindenféle telepíthető próbaidős és ingyenes szoftverrel – írja a Techline. Két esetben különösen jól jön az ilyen lehetőség. Az egyik, ha külföldön szeretnénk feltenni képeinket egy képmegosztó oldalra, de előtte kicsit retusálnánk rajtuk, ilyenkor irány egy internetkávézó, és már dolgozhatunk is (normális dolog az egy nyaraláson?).

A másik eset, amikor a céges gépeken a rendszergazdák megtiltják, hogy programokat telepítsünk. Most nem szeretnénk ujjal mutogatni, de láttunk már ilyet mifelénk is. Persze még számtalan oka lehet annak, hogy nem egy szoftvert telepítünk, hanem megpróbáljuk beérni az online képszerkesztők nyújtotta lehetőségekkel.

Ennek a „területnek” vannak még korlátai, de azért gyorsan fejlődik. Sajnos e gyűjteménybe még nem kerülhetett be az Adobe Photoshopjának online változata, pedig készül az is. Ha végre megjelenik, bemutatjuk. Addig viszont érjük be a jelenlegi kínálattal, amelyben a többség sajnos nem tökéletes, de nagyon ígéretes!

A Splashup az egyik legjobb az online képszerkesztők között. Teljesen ingyenes, csak egy egyszerű regisztrációra van szükségünk a használatához. Ha ezzel megvagyunk, csak kattintsunk a Jump right in feliratú képre, és máris a képszerkesztőben találjuk magunkat.

A rendszer Flash-alapú, és a gyorsabbak közé tartozik. A felépítése megtévesztésig hasonlít a régebbi Photosopokéra, legfeljebb grafikailag kicsit modernebb (mellesleg nagyon ízléses).

Mivel külön ablakban nyílik meg, saját menüvel, palettákkal, olyan érzésünk lehet, mintha egy telepített programmal dolgoznánk. Kész összkomfort! Megnyithatunk egyszerre több képet, elérhető a legtöbb ilyen programban megszokott eszköz (sajnos klónozni nem tud), van sokféle effekt és szűrő, használhatunk rétegeket, és ha kedvünk tartja, akár a teljes képernyőn is dolgozhatunk. Komolyan, az online képszerkesztés kánaánja, ráadásul még rétegeffektek is vannak benne.

Olyan, mint egy régi Photoshop
Külön érdekessége, hogy nemcsak arról a gépről tölthetünk be szerkesztendő képeket, amelyik előtt ülünk, hanem számos webes képmegosztóról is: Flickr, Picasa, Facebook vagy akár tetszőleges URL cím. Sőt, ha webkamera van a gépben, azzal is tudunk képet készíteni, amelyet rögtön nekiláthatunk megszerkeszteni is.

A tesztképekkel könnyen elbánt a program (egyszerre dolgoztunk benne két darab 100 dpi-s, 1680x1050 pixel méretű, RGB-s képen). Az effektek és a szűrök gyorsan és gond nélkül működtek.

Persze néhány dolog azért hiányzik belőle: a maszkolás, a klónecset és a billentyűkombinációk használatának lehetősége. De hát semmi sem tökéletes, a Splashup pedig még csak béta, így van rá esély, hogy ezek még belekerüljenek. Egyelőre szintén a béta létnek tudtuk be azt is, hogy egy igen fontos funkcióval, a másolással is gondjai akadtak, nevezetesen a kijelölt területet ugyan másolta, de egyben el is tüntette a réteg eredeti tartalmát (OS X és Windows XP alatt, Netscape, Safari és Internet Explorer 7 esetében egyaránt). Szóval akadnak még hibák... De ha ezeket kijavítják, a Splashup tökéletes képszerkesztő lesz. Legalábbis az online választék tagjaként.

A képeket egyébként jpg, png vagy fxo formátumba menthetjük, ám a rétegek minden esetben elvesznek. Megnyitni is ezeket a formátumokat tudjuk.

A cikk folytatásáért kattintson az alábbi linkre!
Tovább>>

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.