Csilipaprikát a sebbe
A sebekbe cseppentett kapszaicin annyira el tudja zsibbasztani a fájdalomérző idegeket, hogy tökéletes érzéstelenítőként használható. A világon több kutatóintézetben, köztük a Harvardon is végeznek ezzel kapcsolatos kísérleteket, mindeddig meggyőző eredményekkel, számolt be erről a Baltimore Sun.
© sxc.hu |
A kapszaicin az idegsejtek hosszútávú fájdalmat regisztráló, TRPV1 névre keresztelt receptoraihoz kapcsolódik, így azok csak a fájdalomérző idegrostokba tudnak csatlakozni. Ezek az úgynevezett C-neuronok a hőhatást, azaz a kapszaicin által okozott égető érzést is regisztrálják. Amikor azonban a TRPV1 megnyílik, egyúttal kálciumot is áramlik a sejtekbe, méghozzá addig, amíg azok túl nem töltődnek és le nem záródnak - ez a bénulás.
A kaliforniai Adesiva cég például Adlea nevű tisztított kapszaicint tesztelt térd- és csípőműtétek során, a visszajelzések szerint 40 sérvproblémával műtött férfi az operáció utáni első három napban sokkal kisebb fájdalomérzetről számolt be. Egy másik amerikai orvosi felmérés során 50 térdműtétes beteget vizsgáltak, akiknek felét kapszaicinnal kezelték: nekik a műtét utáni első 48 órában társaiknál sokkal kevesebb morfiumot igényeltek és két hétig alig voltak fájdalmaik.
A Harvard kutatói eközben a kapszaicint más anyagokkal is keverték, olyan érzéstelenítőt akarnak kikeverni, amelyek például fogászati beavatkozások során nem zsibbasztják el a teljes szájat. Az amerikai National Institute of Health kutatói jövő év elején tesztelnek egy, a mostaniaknál ezerszer erősebb kapszaicin-származékot, amivel előrehaladott stádiumban lévő rákbetegek fájdalmait kívánják csillapítani.