Tech techline.hu 2007. október. 25. 05:00

Itt az új Nero: 7=8?

Az Ahead félredobta a korábbi gyakorlatot, s mostantól évente hozza majd ki a Nero...

Az Ahead félredobta a korábbi gyakorlatot, s mostantól évente hozza majd ki a Nero programcsomag frissített változatait. A szigorú ütemterv szerint elsőként a Nero 8-as verziója érkezett. Kíváncsian vártuk, milyen újdonságokat kapunk a már eddig is meglehetősen sok szolgáltatást nyújtó alkalmazáscsomagtól.

A Nero 8 többféle verzióban is beszerezhető. A letölthető verzió 60, a dobozos változat 70 euróba kerül. Tudásban természetesen nincs közöttük különbség, s, minthogy ez utóbbit még ráadásul nem is azonnal kapjuk meg, mindenképpen célszerű teljesen online módon megoldani a vásárlást. Jó hír a Nero 7 tulajdonosoknak, hogy 50 százalék kedvezményt kapnak, míg november 30-ig az 5-ös és 6-os (legális) kulcsokra 25 százalék kedvezmény érvényesíthető. Cikkünk készítésekor a legújabb verzió a 8.1.1.0b volt, ha angol, és 8.1.1.0, ha magyar nyelvű kezelőfelületet választottunk.

A program telepítése a szokásos módon, meglepetések nélkül zajlott. A teszteléshez valamennyi komponenst kiválasztottuk, így a programcsomag kicsivel több, mint 1800 MB-nyi tárhelyet igényelt a merevlemezen, bár az íráshoz feltétlenül szükséges Nero Bunring ROM 100 MB-tal is megelégszik, ha valakinek csak erre a komponensre lenne szüksége.

Megújult külső
Ahogyan fokozatosan változnak a felhasználói igények, úgy változik a Nero is. A userek nagyobb része ma már egyáltalán nem szeret a beállításokkal bajlódni, s ezért előnyben részesíti az olyan felhasználói felületet, amely néhány kattintás után elvezet az eredményhez.

Funkciók alapján átrendezett, jobban használható csoportosítás a StartSmartban

A StartSmart pontosan ilyen interfészt kínál: 32 feladathoz használható, tulajdonképpen anélkül, hogy bármit is érteni kellene a CD/DVD-íráshoz, videoszerkesztéshez, stb. A feladatokat témakör alapján csoportokba rendezve találjuk. A leggyakrabban használt Adat írás, Audió írás, Audió rippelés és Lemezmásolás bal oldalra, a Rippelés és felírás, Multimédiás fájlok létrehozása és szerkesztése, az Otthoni szórakoztatás, valamint a Mentés felülre kerültek. A StartSmart ezen kívül egy saját Start menüt is tartalmaz, ahonnan minden telepített Nero alkalmazást elérhetünk, az állapotsor helyére RSS olvasót került, amely segítségével (élő internetkapcsolat esetén) értesülhetünk a frissebb programverziókról, vagy ellátogathatunk a Nero közösségi oldalára is. A StartSmart ennél több szót nem is érdemel, hiszen – részben annak is köszönhetően, hogy a csomag teljesen magyar nyelvű – a használatával senkinek sem lesz gondja.

Nero Burning ROM – semmi új?
CD, DVD, HD DVD és BD lemez elkészítéséhez alapvetően továbbra is a Nero Burning ROM-ot vagy egyszerűsített kezelőfelületet kínáló változatát, a Nero Expresst használhatjuk. Tulajdonképpen e két program szinte alig változott. A módosítások túlnyomó része is inkább kozmetikai jellegű volt (új mini splash screen, újabb ikonok, a CD/DVD-író választás menü kikerült az eszköztárba, stb.), de persze a háttérben tovább bővült a támogatott optikai meghajtók listája is. Teljes például a SecurDisc eljárást támogató LG meghajtók támogatása is. Ami a kéklézeres lemezeket illeti, a 7-es verzióhoz hasonlóan Blu-ray és HD DVD korongokra egyaránt írhatunk adatot, video szabványú lemezt viszont alapból még BD-R/RE lemezekre sem készíthetünk. Az AVCHD formátumot, valamint a video BD és video HD DVD lemezeket ismerő pakk a Nero weboldaláról tölthető le (fizetős), ha ilyesfajta műsoros lemezeket szeretnénk készíteni. LabelFlash, illetve LightScribe címke nyomtatásához továbbra is a CoverDesignert használhatjuk, amely a Nero Burning ROM-ból egyetlen kattintással elindítható.

A Nero BackItUp az automatizálható adatmentéssel kényezteti a felhasználót

Ami a kezelhetőséget és az egyéb működési paramétereket illeti, egyrészt jobb lett a Vista támogatás, másrészt valamelyest javult a programok működési sebessége is. (Ez utóbbi egyébként valamennyi további alkalmazásra is igaz). A változás mértéke azonban közel sem akkora, hogy azt egy korszerű PC esetében hatalmas előrelépésnek érzékeljük.
A programban maradtak bosszantó hibák is, többnyire a lokalizációnak, de persze nem csak annak köszönhetően. Több helyen is túl hosszú volt a magyar megfelelő (lemaradt a szöveg eleje, vége, vagy mindkettő), néhány helyen pedig egészen furcsa kifejezéseket találtunk (pl. Sáv nézés…). Emellett a Nero Burning ROM addig nem volt hajlandó rendesen elindulni, amíg a Nero Expresst legalább egyszer el nem indítottuk (több gépen is kipróbáltuk, és mindenhol jelentkezett ez a hiba) – utána már gond nélkül futott.

Bővülő eszköztár
A Neróhoz mellékelt utilityk minimális mértékben megújultak, a Nero Info Tool például egy új füllel gazdagodott, amelyről megtudhatjuk, hogy alkalmas-e a rendszerünk HD videók lejátszására, ha nem, akkor pedig azt is, hogy melyik hardverrel/hardverekkel van probléma.
Ennél sokkal érdekesebb azonban a RescueAgent, amely a 8-as verzióban debütál, s adatmentésre, adat-visszaállításra használható. A program segítségével egyrészt a félbeszakadt írás miatt hibás lemezekről nyerhetjük ki az ép adatokat, másrészt a többmenetes lemezeknél megnyithatjuk az n-ik menetben letiltott fájlokat vagy a frissített állományok korábbi menetben tárolt verzióit is.

Szerkesztés minden mennyiségben
A Vision 5 és a Recode 2 véleményünk szerint továbbra is a Nero csomag legjobb kiegészítői közé tartoznak. A videoszerkesztésre, illetve a másolásvédelemmel el nem látott DVD-k újratömörítésére alkalmas programok közül mindenképp az előbbi fejlődött többet, ezt jelzi egyébként az is, hogy verziószáma egyet ugrott. A legfontosabb újdonság, hogy a programba került az AVCHD támogatás (importáláshoz). Az újabb HD-s videokamerák adattárolási formátumának ismerete a közeljövőben nagy előny lehet, hiszen most már néhány lépésben az AVCHD kamera tulajdonosok is elkészíthetik a nyaralási felvételekből a DVD lemezt. A program tudása nem túl nagy, azonban a fontos alapszolgáltatások mindegyikét tartalmazza (menükészítés, jelenetek létrehozása, dual audio sáv támogatása), s ez a legtöbb felhasználó számára bőven elegendő. Újdonság a YouTube és a MySpace, valamint a saját My Nero  videomegosztó szájtok natív kezelése, amely lehetővé teszi, hogy ezekre az oldalakra egyetlen kattintással töltsük fel a Vision 5-ből frissen elkészített videóinkat.

[[ Oldaltörés: Második oldal ]]



A Nero csomag természetesen továbbra is tartalmazza azokat a programokat, amelyeket képszerkesztésre, zeneszerkesztésre és rippelésre használhatunk, ám ezekben szinte csak sebességbeli előrelépés történt.

Ne szórakozz a Neróval!
A csomagban sajnos vannak kevésbé használható alkalmazások is. Az elrettentő példa a Nero ShowTime, amely hiába jár a 4-es verziónál, továbbra sem tud meggyőzni minket arról, hogy miért lenne jobb akármelyik ingyenes médialejátszónál, vagy akár a Windows Media Playernél is. (A Nero Digital fájlok is bármilyen más lejátszóval megnyithatók, ez sem indokolja a használatát.) Bár a sebessége sokat javult az előző verziókhoz képest, alternatíváihoz képest még mindig lassúnak számít.

Az MCE plugin-nel a Media Center alól is írhatunk CD-t, DVD-t

Sokat a Nero Home, azaz a HTPC felület sem javult, amely főleg akkor tűnik nagyon lassúnak és kevésbé összeszedettnek, ha összehasonlítjuk a Vista MCE-vel. Ráadásul a rossz helykihasználást a kezelhetőség is megsínylette. Akadnak persze fejlesztések is benne (pl. a DVB-T tunerek támogatása), de ezek inkább a konkurencia utolérését, semmint megelőzését szolgálják.

Adatok biztonságban
A Nero BackItUp egy teljesen átlagos adatmentő szoftver. Támogatja a normál, különbözeti, inkrementális és frissítő backupok elkészítését, így mindenféle struktúrájú adattömeghez hatékonyan használhatjuk. Konfigurálni nem túl nehéz, a varázsló használatával pedig egyenesen gyerekjáték a feladatok beállítása. A szoftver legvonzóbb tulajdonsága, hogy saját feladatütemezője is van, így heti vagy napi ismétlődéssel automatikus mentésre is képes.

Vistára termett
Két érdekes és tulajdonképpen hasznos extra is került a programba azok számára, akik már a Vistát használják. Az egyik a DiscCopy Gadget, amelyet villámgyors, egygombos CD/DVD másolásra használhatunk. A másik egy MCE plugin, amely a Vista Media Centere alá varázsolja be a Nero Burning ROM alapvető szolgáltatásait. Az MCE-s távirányítóval audió-, videó- és képfájljainkat írhatjuk ki CD-re, DVD-re (többféle formátumban). A modul használata meglepően kényelmes, de sajnos azt is felételezi, hogy van egy üres lemez a meghajtóban. Ha nincs, akkor kénytelenek vagyunk úgy is odamenni a számítógéphez.

Nem rossz a Nero 8, ezt egyértelműen kijelenthetjük. Gyorsabb és valamivel többet is tud elődjénél.  Azonban a messze legtöbbet használt (s talán legjobb) része, a Burning ROM szinte semmi nem változott. A csomagban lévő multimédiás programok mindegyikét pedig könnyen helyettesíthetjük jobb, ráadásul többnyire ingyenes programokkal. 

Ha a Nerót alapvetően CD- és DVD-írásra használjuk, a 7-es verzióról nem érdemes váltani. Más a helyzet persze, ha most először vásároljuk meg a Nerót, hiszen ekkor úgyis csak a 8-as verziót vehetjük meg (online). Ebben az esetben – mivel a korábbi funkcióválasztékot valószínűleg nem ismerjük – nem fogunk csalódni.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.