2007. október. 20. 11:02 Bari Máriusz Utolsó frissítés: 2007. október. 19. 16:30 Tech

Nanoméretű rádió: a világot behálózó internet alapja

Az emberi hajszál átmérőjénél több ezerszer kisebb az az új érzékelő, amely a rádióhullámokat képes hanggá alakítani. Az új fejlesztés alapja az a széntartalmú nanocső-technológia, amellyel az akár az egész világot behálózó internet

A fejlesztést végző University of California kutatói, Peter Burke és Chris Rutherglen szerint az az első olyan alkalom, hogy nanoméretű detektorral sikerült működő rádiótechnológiát előállítani. A mikroszkopikus rádióhullám-detektor segítségével sikerült egy iPodról egy pár méterrel mellette lévő hangfalra zenét sugározni. Minderről többet Burke és Rutherglen a novemberi American Chemical Society's Nano Letters szaklapban közölnek majd, írja a BBC.

Bár egyelőre csak a nanocsöves rádiórendszer kritikus elemét, a demodulátort (azaz a hullámot információvá, jelen esetben hanggá alakító elemet) sikerült demonstrálni, a fejlesztők elképzelhetőnek tartják azt is, hogy a jövőben a többi komponens is nanoméretű lesz, így egy vezeték nélküli kommunikációs rendszer kisebb lesz majd, mint egy ember hajszál átmérőjének ezredrésze.

"A tudósok a szénszálas nanocsövek használatával akarják miniatürizálni a már meglévő technológiákat", nyilatkozta Kris Sangani, az angol Institution of Engineering and Technology szórakoztató elektronikával foglalkozó munkatársa.

A hasonló fejlesztések révén valósággá válhat az ún. "smart dust", azaz intelligens por is, amely homokszemnyi méretű érzékelők nagy tömegét jelenti: ezek nemcsak fényt, hőmérsékletet vagy rezgést lesznek képes érzékelni, hanem meteorológiai vagy biológiai érzékelőként is alkalmazhatóak lesznek, valamint lehetővé tehetik azt az internetet is, amelyhez bárhonnan hozzá lehet csatlakozni.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.