Tech techline.hu 2007. október. 11. 14:37

Kipróbáltuk: Winamp 5.5 - az iTunes klón!

A legutóbbi verzió (Winamp 5.3) nem sok újdonságot hozott elődjeihez képest, az 5.

A legutóbbi verzió (Winamp 5.3) nem sok újdonságot hozott elődjeihez képest, az 5.5-ös azonban egy nagy előrelépés. A fejlesztők valószínűleg megirigyelték az iTunes térhódítását (amiben nem kis szerepe volt az iPod-nak is, de ezt most mindegy...) , és nagyon élelmes módon sok elképzelést "átemeltek" az iTunes-ből, ami nem tilos, és nem is baj, hiszen az 5.5 valóban az eddigi legjobb Winamp verzió! Lássuk milyen is!

Látványosnak látványos, sajna a gépet is visszafogja kicsit...

A legszembetűnőbb változás, hogy a Winamp szakított a régi, sokak által "ragadós ablakok"-nak hívott felülettel - mostantól nem huzigálhatjuk a komponsensek ablakait össze-vissza, ami egy remek dolog, hiszen a legtöbb felhasználót csak idegesítette ez a feature (arról nem is beszélve, hogy a "ragadó ablakok" mindig szétestek, ha egy másik alkalmazás, mondjuk egy játék felbontást állított.) Az új felhasználói interface neve "Bento". A Bento minden Winamp ablakot egy felületbe rendez, persze az ablakok továbbra is testreszabhatóak: eltüntethetőek, és  átrendezhezőek. A méreteket is szabadon változtathatjuk, így minden felhasználó saját Winamp felületet hozhat létre - ráadásul a régebbi bőrök (skin) támogatása is megmaradt: minden további nélkül használhatjuk régebbi bőreinket  Bento alatt is. Ez egy okos lépés a Winamp-tól, hiszen a Winamp bőrök és a felület testreszabása egy külön műfaj az internetezők körében, ennek támogatását megszüntetni nagyon nagy bukás lett volna.

A Bento jól sikerült

A külső tehát jól sikerült, a Bento pár perc kezelés után máris jobban szerethető mint a régi Winamp "ragadós-szétesős ablakai", de lássuk mi változott a szolgáltatások terén. Már installálás közben feltűnik pár extra: a Winamp Remote szolgáltatás egy egyszerű kis zenemegosztó/stream szolgáltatás fiataloknak, a Winamp Toolbar beépíti a Shoutcast-ot a böngészőbe, sőt egy opció felkínálja, hogy 50 darab MP3-at ingyenes letölthetünk az e-music-ról. Alapállapotban mindhárom extrát telepíti a Winamp, mi azonban nem akarunk zenét megosztani, a toolbar-okat nem szeretjük, az 50 darab MP3 pedig csábító ugyan, de mi most a szoftverre vagyunk kiváncsiak, szóval mindent  kipipálunk és telepítünk! A telepítés szerencsére olyan mint volt: gyors, egyszerű, és pár perc múlva máris használhatjuk újdonsült lejátszónkat! (ha van régebbi Winamp a gépünkön, azt az 5.5-ös automatikusan felülírja).

Indítás után felületet kell választanunk (ha volt előzőleg Winamp a gépünkön, akkor itt választhatjuk a régi bőröket is, alapállapotban a sima Bento fog bejönni).  A "Media Library" ugyanolyan mint volt: indexeli gépünk tartalmát, és elkészíti zenéink adatbázisát: ez a funkció nem változott, ami nem baj, hiszen eddig is tökéletes volt. A Library oldalsávjára bekerült pár új funkció, így most már egy kattintással elérjük a Shoutcast kínálatát: többezer online rádiócsatorna ingyen! Persze ez eddig is volt, de legalább mostantól ki sem kell lépnünk a lejátszóból. Bekerült egy böngésző is - hosszas tanakodás után sem tudtunk rájönni, hogy minek (minek webböngésző egy zenelejátszóba?), mindenesetre a "Bento browser" névre hallgató böngésző egész jó, már alapállapotban is flash-támogatással érkezik, így akár a Youtube is elérhető (ami persze megint felesleges, minek nézzünk Youtube-ot a Winamp-ból?) Továbbra is lejátszhatunk videókat - persze ez nagyban függ attól, hogy milyen kodek-csomag van telepítve gépünkre -ez sem újdonság a régebbi Winamp is lejátszott videókat. 

Alaposabban megnézve a lejátszót előjönnek az újdonságok:  ha egy előadó nevére klikkelünk, és a "show info" engedélyezve van, akkor amolyan iTunes-módon láthatjuk a lemezborítót és egyéb infókat az előadóról. Ez már a Winamp 5.3-ban is lehetséges volt, most azonban minden klikelhető, és persze rögtön olvasható is a beépített böngészőben. (ez még mindig nem magyarázza meg minek külön böngésző, hiszen ez működhetne az alapbeállításű browserrel is.) Mostantól tehát elég kedvenc zenekarunk nevére klikkelni a lejátszóban, és máris olvashatjuk a kapcsolódó híreket: Shakira új Gucci cipőt vásárolt, wow! Nélkülözhetetlen infó, bár tény, hogy lazításképpen szívesen olvasgat az ember kedvenceiről. 

Friss hírek az Ace of Base-ről!

Szintén újdonság, hogy a Winamp buborékokban tájékoztat az éppen játszott zeneszámot illetően (a taszkbar-on, az óra felett), sőt ha leállítjuk a zenét akkor még azt is kiiírja, hogy "end of playback". Ez a funkció kikapcsolható, amennyiben valakit idegesíten(minket idegesített.) Megmaradt a "visualisation" modul, ha terhelni szeretnénk videókártánkat, akkor ennek segítségével továbbra is megtehetjük. Az opciók itt ugyanolyan látványosak mint voltak.

Igazi újítás azonban, hogy a piac igényeinek engedve, a Winamp ezentúl tökéletesen szinkronizálható kedvenc iPodunkkal - ennek megvalósítása ugyanolyan gördülékeny mint az iTunes-en kerersztül, bravó! Sajnos a DRM nem támogatott, így az iTunes zeneboltban vásárolt számokról le kell mondanunk, vagy új online zenebolt után kell néznünk. Mivel az iTunes zenebolt még mindig nem használható Magyarországról (halló Apple? Van ott valaki? Már két éve igérik...) az itthoni felhasználóknak ez nem igazán hátrány. 

Az MP3 kódolás és a CD-írás továbbra is a Winamp "pro" verziójában érhető el, szóval ezért fizetnünk kell, de nem tesszük, mivel kódoló és MP3 rippelő szoftver ingyenes is van, annyi mint égen a csillag. Bekerült a Podcast támogatás is, ami egy érdekes extra, de nem valószínű, hogy átállásra csábítaná az iTunes felhasználókat.

Összegezve első élményeinket: a Winamp új verziója nagyon ízléses, a felületre valóban ráfért már ez a ráncfelvarrás, a Bento pedig egy nagyon jó megoldás. Sok extrát kapunk, kezdve a böngészővel az iPod támogatásig, a Shoutcast rádió integrálása pedig szuper ötlet volt!  Sajnos néha nagyon "megfogja" a gépet a Winamp, szóval itt még kellene finomítani az AOL fejlesztőinek. Aki eddig is "Winamp hívő" volt az nem fog csalódni, kedvenc lejátszója jobb mint valaha - aki azonban már belekóstolt az iTunes "fagyásmentes és gyors" működésébe, az nem valószínű, hogy váltani fog. A két tábor tehát továbbra is megmarad:) A Winamp viszont modernebb lett és immáron rendelkezik azon funkciókkal amik napjainkban "köztelezőek", ráadásul a sima verzió ingyenes és a -pro sem túl drága.
 
 


Hirdetés
Címkék
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.