2007. október. 01. 11:42
MTI
Utolsó frissítés: 2007. október. 01. 11:39
Tech
Képregények fizikáját vizsgálja egy új szakkönyv
Hogyan képes a Superman kétszázméteres ugrásokat végrehajtani? Miért képes a Pókember megállítani egy száguldó vonatot és miért nem tudja megmenteni barátnőjét, akit a gonosz Goblin letaszít egy hídról? E kérdésekre adja meg a választ James Kakalios amerikai egyetemi tanár A szuperhősök fizikája című könyvében.
Superman is a fizikai törvényeknek engedelmeskedik © AP |
Az oktató rájött arra, hogy a szuperhősök, természetesen a maguk csodálatos képességeivel összhangban, tökéletes példái bizonyos fizikai törvényszerűségeknek. Érdekes módon diákjai, akik általában arra panaszkodnak, hogy a fizikaórák anyaga nagyon távol van a mindennapi gyakorlattól, azonnal felvillanyozódnak, amikor a szuperhősök kerülnek terítékre.
Kakalios azért tudja őket "szemléltető" eszközként felhasználni, mert talán az olvasók sem veszik észre, hogy a képregények a fizikai törvények szempontjából rendkívül akkurátusan vannak megírva. Például a Superman azért képes egy felhőkarcoló tetejére ugrani, mert lábai a szülőföldjén, a Kripton bolygón uralkodó gravitációhoz szoktak, ott pedig a nehézségi erő a földinek 15-szöröse. Ugyanígy a Pókember hálója elég erős ahhoz, hogy megállítson egy szakadék felé rohanó vonatot, de egy ilyen nagy erő kifejtése túlságosan rövid idő alatt halálos végű lehet, mint például a Pókember barátnője, Gwen Stacy esetében - írta a La Repubblica című olasz napilap.
Kakalios könyvének legmeglepőbb eredménye, hogy a szuperhősök segítségével az olvasók könnyedén felfogják ugyanazokat a formulákat, amelyek a hagyományos fizikatankönyvek alapján emészthetetleneknek tűnnek. Lehet, hogy egy idő után ez a módszer ugyanolyan elterjedt lesz, mint a rockzene felhasználása az angol nyelvtanulásnál?
Kult
MTI/hvg.hu
2006. július. 21. 11:13
Képregényben a 9/11-jelentés
Tech
hvg.hu
2006. február. 27. 16:19
Képregényzsaru óvja a kínai világhálót
Világ
MTI
2005. július. 10. 11:16
Mandelából képregényhős lesz
Kult
MTI
2007. március. 14. 16:25