Tech techline.hu 2007. szeptember. 28. 05:00

3 Gbájtnyi tárterület - ingyen!

A szövegek, képek, zeneszámok távoli tárolásának sok előnye van.

A szövegek, képek, zeneszámok távoli tárolásának sok előnye van. Egyrészt ez jelenthet egy jó biztonsági másolatot fontos adatainkról, ami segítségünkre lehet, ha számítógépünk merevlemeze vagy a tárolásra használt CD/DVD megsérül. A másik előny, hogy ha egy internetes  szerveren van az adat, akkor azt a világ minden pontjáról elérhetjük.

A Gspace kiegészítő több operációs rendszer alatt is működik

Tárterület a levelezőrendszerből
A Google levelezőrendszerének, a Gmailnek egyik vonzó tulajdonsága, hogy majdnem 3  Gbájt tárterületet kapunk hozzá  ingyenesen. Ezt az adatmennyiséget még az intenzív levelezést folytatók is csak hosszú idő alatt tudják kinőni, ráadásul e felajánlott méret folyamatosan növekszik.Ez a terület alapvetően a leveleink és az hozzájuk csatolt állományok tárolására szolgál. Miért ne lehetne azonban adatfájlok tárolására is használni? Ennek megvalósításhoz gyakorlatilag csak annyit kell tenni, hogy a tárolni kívánt állományt egy levél mellékleteként elküldjük saját Gmail címünkre, amikor pedig szükségünk van a fájlra, akkor elolvassuk a levelet, és letöltjük a fájlt.
Mindezt azonban jóval kényelmesebben is megtehetjük a Gspace elnevezésű Firefox kiegészítővel. A kiegészítőt a www.getgspace.com oldalról lehet ingyenesen letölteni Windows, Linux és Mac OSX rendszereken futó Firefox böngészőhöz. 

A Gspace Panellel gyorsan hozzáférhetünk fájljainkhoz

[[ Oldaltörés: Folytatás ]]

A kiegészítő telepítése és a böngésző újraindítása után két módon férhetünk hozzá a Gmail tárterületet kezelő plugin-hez. Egy egyszerűsített, de gyorsan kezelhető változata megjelenik a Firefox státussorában, Gspace panel néven, ha pedig a  teljes fájlkezelő felületet szeretnénk elérni, akkor azt a böngésző Tools menüjében megjelenő Gspace utasítással indíthatjuk el.
Amikor gyorsan szeretnénk egy-két fájlt fel vagy letölteni, akkor érdemes a státussorban látható Open Gspace panel ikonra kattintani. Ekkor egy kis ablak jelenik meg, ahol láthatjuk a Gspace területünkön tárolt állományokat. Egy kattintással le tudjuk ezeket tölteni, de hasonlóan egyszerű új mappa létrehozása, fájl feltöltése vagy törlése. A Manage Accountra kattintva tudjuk beállítani a Gmailhez tartozó felhasználónevünket és jelszavunkat. Itt több accountot is megadhatunk, amelyek közöl a Login legördülő menüjében választhatunk. A panel megnyitásakor a Gspace mindig a legutoljára használt felhasználónévvel jelentkezik be.

A teljes ablakos kezelő felület

Tárolja a neten zenéit!
Aki jobban kedveli, ha egy olyan felületen tud dolgozni, ami a Total Commanderre vagy egy FTP programra hasonlít, annak érdemes a Tools menü Gspace utasításának kiválasztásakor megjelenő teljes ablakos kezelőt használni. Ilyenkor a böngészőben megnyílik egy új lap, ami alapértelmezésben négy részre van osztva. A felső jobb és bal oldali ablak mutatja a saját számítógépünk és a Gspace terület tartalmát. A mappák között szabadon mozoghatunk, és újakat is létrehozhatunk. A fájlok mozgatásához egyszerűen ki kell azokat jelölni, majd a két ablakot elválasztó sávban található, megfelelő irányba mutató nyílra kell kattintani. Az oldal alsó felében láthatjuk a pillanatnyi adatmozgásokat és egy Status ablakban a Gspace tárolóterületen kiválasztott fájl adatait. Többek között a pontos nevét, méretét, a feltöltés időpontját, azt, hogy milyen mappában helyeztük el, és ha nagy a mérete, akkor hány részre darabolta a rendszer. 

Nem kell letölteni a zenefájlokat a lejátszáshoz

Az egész ablakos Gspace kezelőnek több működési módja van. Az eddig leírtak a File Transfer Mode-nak felelnek meg. Ezen kívül választhatjuk a Player Mode-ot, ami akkor lehet nagyon kényelmes, ha zeneszámokat tárolunk a Gspace-en. Ennél a működési módnál egy beépített zenelejátszót láthatunk, és elég a távoli szerveren tárolt fájlra vagy lejátszási listára kattintani, máris hallhatjuk a muzsikát. Ilyen esetben tehát nem kell megvárni, amíg letöltődik a zeneszám, a lejátszás azonnal indul. 
Ezen kívül létezik egy Photo Mode is, ami – a nevéből is következően – akkor lehet hasznos, ha fényképek tárolására használjuk a Gspace-t. Ilyenkor nemcsak a fénykép állományok nevét látjuk, hanem a kiválasztott mappában található összes képről nézőkép jelenik meg, illetve ha ezek közül kijelölünk egyet, akkor annak teljes méretű változata is látható lesz. 

A fényképek azonnal megjelennek az előnézeti ablakban

Elkerült tiltólista
Mivel a Gmail tárterülete elsősorban nem fájlok tárolását szolgálja, ezért előfordulhat, hogy nagy mennyiségű adat fel- és letöltése után 24 órára letiltják a hozzáférésünket. Szerencsére ez csak ritkán fordul elő, és egy kis mértékletességgel ezt el is tudjuk kerülni. Ha mégis a „tiltólistára” kerülünk, ne essünk pánikba, várjuk ki a 24 órát, utána minden tökéletesen fog működni. Néha az is feloldja a tiltást, ha  kilépünk, és újra bejelentkezünk  Gmailbe.
Más levelező szolgáltatásokhoz képest a Gmail jóval nagyobb, akár 20 Mbájtos csatolt állományokat is megenged. Ez a korlát természetesen a Gspace alkalmazásakor is érvényes. A kezelőprogram azonban automatikusan feldarabolja a megengedettnél nagyobb méretű állományokat. Erről csak a részletes fájlinformációból szerezhetünk tudomást, A visszatöltéskor is automatikusan megtörténik a részek összeillesztése, így a korlátozással gyakorlatilag nem kell törődnünk. 

A Gspace speciális tárgysorú levelek mellékleteként tárolja adatainkat. Ezekből a tárgysorokból tudja megállapítani, hogy a megjelenítéskor milyen mappába helyezze a fájlt, illetve hogy esetleg milyen nagyobb méretű állománynak egy része a melléklet. Mivel a hagyományos leveleink között zavaróak lehetnek ezek az üzenetek, érdemes készíteni egy szűrőt, ami elrejti a Gspace-hez tartozó emaileket. A szűrő létrehozása egyszerű: azokat a leveleket, amelyeknek tárgysorában szerepel a GSPACE karaktersorozat és mellékletet tartalmaznak, azonnal archiváljuk és lássuk el például egy Gspace cimkével. Ennek hatására az ilyen levelek nem fognak megjelenni a Bejövő levelek között.
Mivel tetszőleges számú Gmail fiókot hozhatunk létre, aki gyakran és sok állomány tárolására szeretné használni a Gspace-t, annak érdemes készíteni egy önálló accountot, hogy a speciális mellékleteket tartalmazó levelek ne keveredjenek a normál levelekkel. Ennek a megoldásnak az is előnye, hogy ha ezt a tárolásra létrehozott  Gmail fiókot csak a Gspace-en keresztül érjük el, elkerülhetjük a tárolást végző levelek véletlen törlését. Egy ilyen accountot másokkal is megoszthatunk, így akár fájlcserére is alkalmas lehet a rendszer.  

Hirdetés
Címkék
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.