Egy bizonyos életkor elérése után az emberek nagy része késztetést...
Egy bizonyos életkor elérése után az emberek nagy része késztetést érez arra, hogy olyan gondolatokat, tanácsokat vessen papírra, amelyeket szerettei, ismerősei már csak a halála után fognak elolvasni. Ezeket a leveleket azután az írójuk elrejtette valamelyik szekrény vagy fiók mélyére, esetleg letétbe helyezte egy hivatalos személynél, hogy az évek multával majd rátaláljon valaki.
Az ilyen búcsúleveleket sem kerülte el a technikai fejlődés és az internet. Persze most ne arra gondoljunk, hogy fekete keretben vagy sötét háttérrel jelenik meg képernyőnkön az üzenet. Létezik már olyan elektronikus levél, amit még az életünkben írunk meg és halálunk után fog megkapni a címzett.
Egy meglehetősen morbid szolgáltatás, amelyet bizonyára sokan fognak használni: küldjünk utolsó üzenetet elektronikus levélben. A myLastEmail arra vállalkozik, hogy a halálunk után eljuttatja utolsó email-ünket rokonainknak, ismerőseinknek. A többszörös biztonsági és ellenőrző mechanizmussal felépített rendszerben szöveges dokumentumokat, képeket, hang- és videoállományokat tárolhatunk. Ezeknek az állományoknak az URL címét fogják halálunk után azonnal vagy egy megadott időpontban megkapni a hozzátartozóink. A szolgáltatás öt értesítendő címig ingyenes, ha ennél több személytől szeretnénk elbúcsúzni, az évente 1 fontba kerül.
A rendszer működése egyszerű. Regisztráció után össze kell állítani azt az anyagot, amelyet utolsó üzenetként el szeretnék juttatni, és meg kell határozni azt vagy azokat a személyeket, akik majd bejelenthetik a halálunkat. Ennél a lépésnél kell a legkörültekintőbben eljárnunk, ha nem akarunk kellemetlen meglepetéseket, például hogy esetleg még életünkben halálhírünket kapják ismerőseink.
Az utolsó e-mailben nemcsak egy webcímet kapnak az ismerőseink, hanem egy kódot is, amire az üzenet megtekintéséhez, kibontásához van szükség. Beállíthatunk több kulcsot is, így utolsó üzenetünk egyes részeihez nem minden értesített fog hozzáférni. Ezen a módon tehát könnyen el lehet helyezni bizalmas, csak egyetlen személynek szóló részeket is.
Az utolsó elektronikus levél abszurd esetben arra is alkalmas, hogy váratlan és esetleg nem természetes halál esetén bizalmas dokumentumokat juttasson el adott e-mail címekre. Nincs szükség fontos vagy leleplező iratokat ügyvédnél vagy bankban letétbe helyezni, egyszerűen csak fel kell ezeket tölteni a rendszerbe, és meghatalmazást kell adni egy megbízható ismerősünknek, hogy ha történik velünk valami, értesítse erről a szolgáltatást. Ez a megoldás még biztonságosabb is annál, mint amikor valakinél hagyjuk az adott dokumentumokat, mert a nyilvánosságra hozással megbízott nem tud ezekhez hozzáférni, csak az, akit a rendszer értesíteni fog.
De mi van akkor, ha valami hiba csúszik a rendszerbe? Egy tévesen elküldött utolsó üzenet drámai következményekkel járhat, arról nem is beszélve, ha ebben a levélben olyan titkokat osztunk meg szeretteinkkel, amit életünkben nem tettünk volna meg. Egy titkolt partner vagy gyermek bevallása még életünkben, nem sok jót ígér. Ha nem akarnak komoly pereket a szolgáltatás üzemeltetői, olyan biztonságra kell törekedniük, mint amilyen egy online banknál szokásos. Ha széles körben fogják alkalmazni ezt a lehetőséget, bizonyára komoly céltáblája lehet az internetes bűnözőknek. Manapság is sokan és sok pénzt adnának egy neves politikus vagy más híresség utolsó vallomásáért, üzenetéért.
Az utolsó üzenet ötletét tovább gondolva még az is elképzelhető, hogy egy idő után automatizálják a szolgáltatást. Léteznek ugyanis olyan programok, amelyek meg tudják jósolni, hány évig él valaki. Ilyen algoritmus van például a Reunion nevű családfakészítő szoftverben is, így ha elég sok rokonunk születési és halálozási adatait megadjuk, megtudhatjuk, várhatóan meddig fogunk élni. Ha egy ilyen algoritmus a MyLastEmail-be is beépítenek, akkor lehet, hogy már egy megbízható rokonra sem lesz szükség, a rendszer automatikusan küldi majd halálhírünket. Persze ebben az esetben nem árt, ha mi is rajta vagyunk a címzettek listáján, hogy tudjuk mihez tartani magunkat.
Sírhely az interneten
Hogy a világháló üzemeltetőit és felhasználóit mennyire megérintette az elmúlás gondolata, arra jó példa, hogy immár netes emlékhelyek alakultak, ahol gyászolni lehet távolban elhunyt ismerőseinket. E különös, sőt olykor már-már morbidnak nevezhető szolgáltatásról a Heti Világgazdaság szeptember 19-i HÁLÓ mellékletében részletesen is olvashatnak.